Foto: Pixabay.com

branči / / News
Česká koaličná vláda dnes cez Poslaneckú snemovňu presadila svoj protifajčiarsky zákon, ktorý od 31. mája 2017, teda od Svetového dňa bez tabaku, zakáže cigarety v reštauráciách a krčmách.

Novela zákona o ochrane zdravia zakáže fajčenie cigariet v reštauráciách a krčmách, v čakárňach verejnej dopravy, na nástupištiach, v školách, na detských ihriskách, vo vnútornom priestore športovísk či v zoologických záhradách.

 V reštauráciách bude možné fajčiť e-cigarety a vodné fajky. Nebude tiež dovolené predávať potraviny a hračky napodobňujúce vzhľad tabakových výrobkov alebo fajčiarskych pomôcok. Za zákon hlasovalo 118 poslancov, proti ich bolo 23. Novelu zákona bude ešte schvaľovať Senát a nakoniec ju dostane na podpis český prezident Miloš Zeman.

Minister zdravotníctva Miloslav Ludvík povedal, že ide o jeden z najdôležitejších zákonov. Podľa jeho slov zomrie v ČR na následky fajčenia každý rok okolo 18.000 ľudí. Radosť vyjadril aj nedávno odvolaný minister zdravotníctva Svatopluk Němeček. Ako povedal, trojročné úsilie nevyšlo nazmar a protifajčiarsky zákon bol schválený.

TASR


Komentovať (0)