theatlantic.com/swittersb.wordpress.com

Saltonské more vzniklo pred niečo viac ako 100 rokmi, celkom náhodou. Napriek tomu dnes patrí medzi najväčšie ekologické katastrofy.

More uprostred púšte. Taký príbeh stojí za Saltonským morom, na juhu amerického štátu Kalifornia. Podobne, ako napríklad Kaspické more, ani to Saltonské nie je v skutočnosti morom. Ide o slané jazero, ktoré v suchej kalifornskej púšti vzniklo úplnou náhodou. Američania to však využili a spravili z neho obľúbenú turistickú atrakciu. O niekoľko rokov neskôr, je z neho ekologická katastrofa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pred niečo viac ako sto rokmi, Saltonské more ešte ani neexistovalo. V tejto oblasti bola obrovská suchá prepadlina, ktorú ľudia nazývali aj Kalifornskou púšťou. Všetko sa zmenilo v roku 1905, keď sa rieka Colorado vyliala zo svojho koryta. Voda spôsobila rozsiahle povodne a začala prúdiť aj do oblasti tejto slanej prepadliny, čím vytvorila Saltonské more. Trvalo dva roky, kým USA povodeň zastavila. V roku 1922 na rieke Colorado postavili aj známu Hooverovu priehradu, aby tak predišli ďalšej podobnej udalosti.

feelguide.com

V Kalifornii teda vzniklo nové jazero, najväčšie v celom tomto štáte a dostalo pomenovanie Saltonské more. Voda v ňom je skutočne slaná, a preto more naozaj aj pripomínalo. V roku 1950 Kalifornské úrady do nového  jazera umiestnili tisíce rýb. Z jazera sa stal čoskoro rybársky raj. Ryby znamenali život aj pre ďalšie zvieratá. Saltonské more sa stalo hniezdiskom pre viac ako 400 druhov sťahovavých vtákov.

amusingplanet.com

V 60. rokoch sa z rybárskeho raja stáva aj rekreačný. Ako na západnom, tak aj na východnom pobreží Saltonského mora, vznikajú rozsiahle dovolenkové rezorty a prístavy. Jazero sa stáva jednou z najobľúbenejších destinácií v Kalifornii. Konajú sa tu dokonca prestížne jachtárske preteky. Saltonské more zažíva  z pohľadu cestovného ruch svoju najväčšiu slávu. Netrvá však dlho a prichádza k ekologickej katastrofe.

boat

V posledných desaťročiach 20.storočia je situácia okolo Saltonského mora, na neudržanie. Poľnohospodárske, priemyselné aktivity a cestovný ruch spôsobili v oblasti hotovú katastrofu. Saltonské more totiž nemá žiadny prirodzený odtok. Množstvo vody v jazere sa dlhé roky nemenilo. Množstvo soli, toxických látok a odpadu pochádzajúceho z aktivít človeka, však neustále stúpalo. Všetci tušili, že situácia sa raz musí vyhrotiť do neudržateľných rozmerov. Nikto však žiadne opatrenia nespravil.

Salton Sea Beach

swittersb.wordpress.com

Na konci 20. storočia je osud Saltonského mora jasný. Jachtárske kluby, dovolenkové rezorty, to všetko je minulosťou. Rozmery jazera sa neustále zmenšujú a oblasť je zamorená odpadom a troskami niekdajšej slávy. V okolí jazera ležia pozostatky mŕtvych rýb. Sú ich milióny. V lete 1999 zomrelo kvôli nedostatku kyslíka a znečisteniu až 7,6 milióna rýb. Jazero ovládol hnijúci zápach smrti.

Fish-Die-Off, Salton Sea, California

theatlantic.com

Geologický výskum v oblasti potvrdil, že v týchto miestach sa už státisíce rokov striedali obdobia, keď v prepadline bolo raz jazero, inokedy len suchá slaná pláň. Tentokrát však do procesu zasiahol človek a podľa odhadov, táto krajina už nikdy nebude vyzerať tak, ako predtým. Množstvo toxického a priemyselného odpadu, ktoré sa tu nahromadilo, podľa predpokladov, ovplyvní nielen prírodu, ale aj obyvateľov Kalifornie. Jazero totiž vysychá, škodlivé látky sa vyparujú spolu s vodou, a tak si každý občan tejto oblasti v budúcnosti vdýchne kúsok z toho, čo človek zo Saltonského mora vytvoril.

Pozri aj: Thilafushi: Odvrátená strana Maldív. Ostrov, ktorý sa kvôli dovolekárom premenil na smetisko

interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com
Uložiť článok

Najnovšie články