Foto: MovieStillsDB

Len včera sme vám priniesli recenziu k špeciálnej časti Priateľov.

Na špeciál k obľúbenému sitkomu sa tešili milióny ľudí po celom svete. Obyvatelia Číny sa však nedočkali plnej verzie. Pozrieť si mohli len cenzurovaný špeciál, v ktorom chýbal Justin Bieber, Lady Gaga, ale aj chlapčenská kapela BTS.

Čínski fanúšikovia Priateľov sú sklamaní

Skalní fanúšikovia Priateľov, ktorí tak dlho čakali na špeciálnu časť, ostali v šoku. V Číne bol totiž špeciál odvysielaný len v cenzurovanej verzii, chýbali v ňom niektorí hostia, ale aj odkazy na LGBTQ komunitu, informuje portál BBC. Hosťujúce hviezdy mali byť z programu údajne vystrihnuté preto, lebo v minulosti Čínu nejakým spôsobom urazili. Verných fanúšikov to sklamalo, sitkom sa totiž značne popularite teší aj v tejto krajine.

Na mikroblogovacej platforme Wibeo sa s komentármi roztrhlo vrece, fanúšikovia rozhorčenie skryť nedokázali. „To sa naozaj nikdy nezmeníme a nepohneme sa vpred? Teraz chcem o vystrihnutých scénach vedieť ešte viac,“ komentovala jedna z užívateliek platformy. Niektorí fanúšikovia neváhali, vystrihnuté scény našli a uverejnili ich na sociálnych sieťach, aby si ich mohli pozrieť aj ďalší zvedavci. Iní zas zdieľali linky na necenzurovanú verziu špeciálu za pomoci pirátskych stránok.

Foto: MovieStillsDB

Medzi fanúšikov sitkomu Priatelia patria najmä ľudia z generácie mileniálov. Tí vďaka sitkomu za to, že ich pomohol naučiť sa po anglicky a lepšie spoznať americkú kultúru. Zatiaľ nie je jasné, či bola cenzúra niektorých častí špeciálu nariadená priamo čínskou vládou. Je možné, že sa tak streamovacie platformy iQiyi, Youku a Tencent Video, kde bol špeciálny diel vysielaný, rozhodli dobrovoľne, aby zabránili zverejneniu politicky citlivého obsahu.

Platforma iQiyi odvysielala špeciál kratší o 6 minút

Fanúšikovia si všimli, že nie všetky platformy cenzurovali špeciál rovnako, vznikli isté nezrovnalosti. Najkratší, a teda najviac zostrihaný špeciál odvysielala platforma iQiyi. Kým v pôvodnej verzii má byť špeciál dlhý 1 hodinu a 44 minút, v podaní iQiyi je kratší až o 6 minút. Platforma Tencent Video skrátila špeciál o takmer 5 minút a Youku približne o 4 minúty.

Prečo došlo k cenzurovaniu niektorých hostí? Už minulý rok Čína svojich občanov vyzvala, aby bojkotovala juhokórejskú chlapčenskú skupinu BTS. Malo sa tak stať kvôli nevhodnému komentáru, ktorý utrúsil líder kapely RM na adresu kórejskej vojny, informoval portál BBC. V špeciálnej časti Priateľov sa kapela mala objaviť na 13 sekúnd, počas ktorých sa RM vyjadril, že sitkom ho naučil, čo znamená skutočné priateľstvo.

Vystrihnutí boli aj Lady Gaga či Justin Bieber

Speváčka Lady Gaga má zákaz organizovať v krajine turné. Môže za to jej stretnutie s Dalajlámom v roku 2016. Podľa Číny tým vyjadrila svoju podporu spirituálnemu vodcovi a ten je v očiach Číňanov hlavou tibetského separatizmu. Čínski fanúšikovia Priateľov si tak nemohli pozrieť časť, v ktorej Lady Gaga spieva pesničku Smelly Cat po boku Lisy Kudrow.

Foto: TASR

Čínske publikum si nemohlo pozrieť ani časť, v ktorej vystupoval spevák Justin Bieber. Čína mu vystupovanie v krajine zakázala údajne kvôli nevhodnému správaniu. V roku 2014 údajne uverejnil nevhodnú fotografiu, na ktorej pózuje pred svätyňou Jasukuni v Tokiu. Vystrihnuté boli aj scény, kde padla zmienka o komunite LGBTQ alebo o moči.

Nebola odvysielaná napríklad časť, v ktorej sa homosexuálny nemecký fanúšik Ricardo priznal, že vďaka sitkomu zažil pocit spolupatričnosti. Vystrihnutá bola aj scéna, kde Monica hovorí o tom, ako sa jej Chandler vymočil na nohu, aby jej uľavil od bolesti po popŕhlení medúzou. Toto však ani zďaleka nie je jediný prípad, kedy sa Čína rozhodla pre cenzúru. Zo zahraničných programov sú vystrihované napríklad aj tetovanie, čokoľvek, čo sa týka hip-hopu či hlboké výstrihy.

0
Uložiť článok
Komentovať