Foto: TASR, PxHere

Ovca argali je v Mongolsku prísne chránená a považovaná priam za národný symbol.

Ovca argali, ktorá žije v stredoázijských horách, je pre Mongolsko takmer národným pokladom. Vzácny druh prežúvavca, ktorého populácia síce v posledných rokoch rastie,  napriek tomu v krajine ostáva prísne chráneným zvieraťom. Syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. však počas leta napriek tomu ovcu Argali v Mongolsku ulovil. Povolenie na odstrel však mal získať až o niekoľko týždňov neskôr.

Počas súkromnej cesty do Mongolska v auguste tohto roku mal Donald Trump Jr. zastreliť vzácny druh ovce argali, informuje britský The Guardian. Nezisková organizácia investigatívnej žurnalistiky Pro Publica navyše uvádza, že Trump mladší mal povolenie na odstrel chráneného zvieraťa získať až o niekoľko týždňov neskôr, po stretnutí amerického prezidenta s prezidentom Mongolska Khaltmaagiinom Battulgom.

Ovca argali je druh divokej ovce obývajúcej pohoria strednej Ázie. Ide o najväčšiu ovcu na svete, ktorá je známa najmä pre svoje veľké zakrútené rohy. Pri veľkých samcoch môžu mať tieto rohy celkovú dĺžku až 190 centimetrov pričom vážia viac ako 20 kg. Samice majú rohy o poznanie menšie.

Najstarší syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. figuruje ako viceprezident otcovej spoločnosti Trump Organization. Počas jeho dobrodružstva do Mongolska v auguste 2019 mal puškou s laserovým zameriavačom zastreliť jednu ovcu argali, rovnako ako jedného jeleňa. Na odstrel oboch zvierat je v Mongolsku potrebné špeciálne povolenie. Ako informuje Pro Publica, ich vydávanie je kontrolované nepriehľadným systémom, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvňovaný peniazmi a politickou mocou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Donald Trump Jr. (@donaldjtrumpjr),

Donald Trump Jr na svojom instagramovom účte zverejnil niekoľko fotografií zo svojej cesty do Mongolska, na žiadnej však s mŕtvou ovcou nepózuje, ako to často nevhodne robia iní lovci. Ako však píše Pro Publica, fotografiu ovce argali zverejnil na sociálnej sieti Trumpov sprievodca Kaan Karakaya. Pod fotografiou sa nachádzal aj komentár Trumpa Juniora so slovami „úžasná ovca, úžasný chlap“. Príspevok sa už na Instagrame nenachádza.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Donald Trump Jr. (@donaldjtrumpjr),

Na celom príbehu je teda zvláštne to, že syn amerického prezidenta získal povolenie na odstrel chráneného zvieraťa až po samotnom love. Otázkou tiež ostáva, čo sa stalo s ulovenou trofejou. Dovoz loveckých trofejí je totiž v USA kontrolovaný špeciálnym úradom a opäť je potrebné získať špeciálne povolenie.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )