Foto: Pexels, Unsplash

Aj z 20 dní dovolenky sa dá počas roka vyťažiť niekoľko kratších dovoleniek.

Pri 365 dňoch, ktoré nás v roku 2019 čakajú, sa zdá byť klasických 20 dní dovolenky už tradične akosi primálo. Ak patríte k tým, ktorí obľubujú aj kratšie výlety, predĺžené víkendy a nepotrpia si na “klasickú” dvojtýždňovú dovolenku počas letných prázdnin, potom s troškou plánovania môžete z kalendárneho roka vytĺcť poriadny kus voľna. V roku 2019 nám to vyšlo na 135 dní bez práce, čo predstavuje o niečo viac ako tretinu roka.

Január – 12 dní voľna (3 dni dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 1. január (utorok) – Deň vzniku Slovenskej republiky
 • 6. január (nedeľa) – Zjavenie Pána (Traja králi)

Tí, ktorí rozmýšľali dopredu, si možno nahlásili dovolenku už aj v prvé januárové dní. S využitím Dňa vzniku Slovenskej republiky môžete získať až 6 dní voľna. Ak k tomu prirátame zvyšné víkendy, máme voľno celkom 12 dní.

Foto: Donnie Rosie (Unsplash)

Február – 8 víkendových dní

Vo februári žiadny sviatok nemáme, tešiť sa môžeme len na štyri víkendy, ktoré prispejú 8 voľnými dňami.

Marec – 10 víkendových dní

Ani v marci nám Slovensko žiadnym štátnym sviatkom k voľnu neprispelo, vystačiť si tak musíme s celkom 5 víkendami a teda 10 dňami bez práce.

Apríl – 14 dní voľna (4 dni dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 19. apríl – Veľký piatok
 • 22. apríl – Veľkonočný pondelok

V apríli sa už tradične môžeme tešiť na Veľkonočné sviatky. Ak by ste v tomto období obetovali 4 dni dovolenky, v termíne od 19. do 28. apríla tak získate až 10 dní voľna. Spolu s dvomi predveľkonočnými víkendami tak strávite mimo práce až 14 dní.

Foto: Irina Iriser (Unsplash)

Máj – 14 dní voľna (4 dni dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 1. máj (streda) – Sviatok práce
 • 8. máj (streda) – Deň víťazstva nad fašizmom

Oba májové sviatky vychádzajú na stredu. Ak by ste teda rozumne využili 4 dni dovolenky, počas mesiaca môžete spolu s víkendami využiť až 14 voľných dní.

Jún – 10 víkendových dní

V šiestom mesiaci roka žiadne štátne sviatky ani dni pracovného pokoja nehľadajte. Pred prázdninovými mesiacmi sa však núka aspoň päť plnohodnotných víkendov.

Foto: Yoann Boyer (Unsplash)

Júl – 10 dní voľna (1 deň dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 5. júl (piatok) – Sviatok sv. Cyrila a Metoda

Na začiatku júla každoročne oslavujeme svätcov Cyrila a Metoda. V roku 2019 vychádza 5. júl na piatok a aj bez dovolenky tak máme predĺžený víkend “zadarmo”. Dovolenky je však dosť a prečo si ho teda aspoň o jeden deň nepredĺžiť.

August – 11 dní voľna (1 deň dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 29. august (štvrtok) – Výročie Slovenského národného povstania

S využitím jedného dňa dovolenky v piatok 30. augusta a víkendami môžeme počas prázdninového augusta získať až 11 voľných dní. Predĺžený víkend na konci prázdnin sa určite bude pozdávať takmer každému.

September – 9 víkendových dní

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 1. september (nedeľa) – Deň ústavy Slovenskej republiky
 • 15. september (nedeľa) – Sedembolestná Panna Mária

So septembrovými sviatkami v roku 2019 počítať nemôžeme. Oba vychádzajú na nedeľu a na ponuku predĺžených víkendov počas babieho leta si tak budeme musieť počkať až do roku 2020.

Foto: Nathan Anderson (Unsplash)

Október – 8 víkendových dní

Ani počas októbra sa bonusového voľna nedočkáme. Jednorázový štátny sviatok pri príležitosti výročia vzniku prvej republiky sa konal len tento rok a natrvalo sa neuchytil. Zosumarizujme si teda aspoň, že zatiaľ sme v našom pláne minuli 13 dovolenkových dní.

November – 11 voľných dní (1 deň dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 1. november (piatok) – Sviatok všetkých svätých
 • 17. november (nedeľa) – Deň boja za slobodu a demokraciu

Jeden deň dovolenky sa oplatí investovať hneď začiatkom novembra (alebo koncom októbra) pri príležitosti Sviatku všetkých svätých. K siedmym víkendovým dňom tak získate predĺžený štvordňový víkend.

Foto: Ethan Hoover (Unsplash)

December – 16 dní voľna (4 dni dovolenky)

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

 • 24. december (utorok) – Štedrý deň
 • 25. december (streda) – Prvý sviatok vianočný
 • 26. december (štvrtok) – Druhý sviatok vianočný

Na december nám ostalo ešte 6 dovolenkových dní. Ak patríte k tým, ktorí počas vianočných sviatkov nechcú prácu ani vidieť, môžete ich použiť v období od 23. decembra do konca roka, čím získate (spolu s 1. januárom 2020) 12 dní nepretržitého voľna.

Sumár – 135 dní voľna

Summa summarum, ak by ste sa držali nášho dovolenkového plánu, počas roka 2019 si užijete až 135 dní voľna. V našom kalendári sme využili 18 dní dovolenky, dva dni teda stále ostali v ponuke na ľubovoľný termín. V prípade, že spadáte do kategórie ľudí, ktorí majú 25 dovolenky vám teda ostáva ešte celých 7 dní plánovania. Pomôcť vám v tom môže aj prehľadná infografika portálu dovolenka.sme.sk.

Foto: dovolenka.sme.sk
0
Uložiť článok
Komentovať