Foto: johan.hammar (Instagram)

Švédsko prišlo o najvyšší bod krajiny. Príčinou sú klimatické zmeny.

Švédsko prišlo o svoj najvyšší vrch. Nie doslova, ale takmer. Nadmorská výška 2104 metrov je minulosťou. V dôsledku klimatických zmien, sa totiž Švédsko mení a s ňou aj základné geografické údaje krajiny. Napriek tomu, že sa najvyšší bod Švédska nachádza 150 kilometrov za polárnou kružnicou, svoje prvenstvo stratil v dôsledku klimatických zmien.

Najvyšším vrchom Švédska je Kebnekaise, ktorý sa nachádza v severnej časti Škandinávskych vrchov, v oblasti Laponska. Vrch Kebnekaise má však dva vrcholy. Južný, zaľadnený, ktorý bol vždy najvyšším bodom celej krajiny a severný, nižší, bez ľadovej pokrývky. V dôsledku extrémne teplého počasia však južný vrchol svoje prvenstvo stratil.

Kebnekaise

Nikdy som na južnom vrchole nevidel toľko roztopeného snehu, ako toto leto” povedal Gunhild Rosqvist, profesor geografie na Štokholmskej univerzite, ktorý sa dlhé roky zaoberá štúdiom vplyvu klimatických zmien švédsku krajinu. V dôsledku extrémne vysokých teplôt v oblasti Arktídy, sa totiž toto leto, ľad na južnom vrchole topí dramatickou rýchlosťou. Za júl stratil štyri metre snehu a od začiatku tohto mesiaca, už nie je najvyšším bodom Švédska.

Počas júla sa ľad na južnom vrchole Kebnekaise topil rýchlosťou 14 centimetrov za deň. Za posledné dve desaťročia pritom rýchlosť “klesania” tohto vrcholu dosahovala v priemere 1 meter ročne. Pri poslednom júlovom meraní, bol južný vrchol len o 20 centimetrov vyšší, ako nezaľadnený severný vrchol, ktorého nadmorská výška 2097 metrov sa nemení. Od začiatku augusta je teda isté, že južný vrchol je v dôsledku topenia už nižší a najvyšším bodom Švédska sa stal severný vrchol Kebnekaise.

Pozri aj: Obrovskú ekologickú katastrofu, prirovnávanú k Černobyľu, sa darí napravovať. Veľkú chybu Sovietov v Aralskom mori zachraňuje Kazachstan

TheGuardian
0
Uložiť článok
Komentovať