Foto:all-that-is-interesting.com/teespring

Chcete silou-mocou navrhnúť niečo originálne, čo rozhodne každého zaujme? Máme pre vás jednu malú radu. Určite to neskúšajte s hákovým krížom!

Firma Teespring, ktorá sa zaoberá produkciou tričiek, si tentokrát vzala do úst priveľké sústo. Rozhodla sa obnoviť toľko zatracovaný systém, ktorý sa neslávne preslávil počas 2. svetovej vojny, a to vďaka nacistickému režimu. Dali by ste si na seba tričko, ktoré má v sebe zakomponovaný hákový kríž?

Ak chcete dať druhý dych zabudnutým symbolom a z negatívneho urobiť niečo pozitívne, ľahko sa vám môže stať, že miniete cieľ. Firma Teespring propaguje tričká a košele, na ktorých je znázornený motív ľavotočivej svastiky, skombinovaný s dúhovým pozadím. V nezvyčajnom motíve má prsty skupina, ktorá si hovorí KA design.

Dizajnéri svoj počin obhajujú tvrdením, že predsa svastika je starobylý symbol, ktorý sa používal už dávno predtým, než ho zneužil Hitler. „Tento symbol má viac ako 5-tisíc rokov a kedysi bol symbolom mieru a lásky,“ dozvieme sa v propagačnom videu.„Bol vnímaný ako pozitívny symbol, až kým neprišiel Hitler, neotočil ho o 45° a tak ho požil pre svoje sebecké účely. Ale máme šancu to otočiť. Spoločne obnoviť rešpekt, lásku a mier.“

The New Swastika

The New Swastika.BUY OUR NEW MERCH: https://goo.gl/8cWXe2

Posted by KA design on Mittwoch, 12. Juli 2017

Svastika bola naozaj dlho pozitívnym symbolom, a to najmä keď sa zobrazovala v pravotočivej forme. Dodnes tento znak môžeme nájsť na rôznych náboženských pamiatkach a chrámoch naprieč celým svetom. Má korene v hinduizme, budhisme, judaizme, no zmienky o ňom nájdeme aj v kresťanstve. No podľa viacerých odborníkov však firma jednoducho zašla už priďaleko. Nikto im nedal právo používať symbol, ktorý sa zakázal používať v rôznych krajinách.

Kontroverzné tričká možno mali za cieľ zvýšiť obrat spoločnosti, no ľudia sa rozhodli túto značku bojkotovať. Na sociálnych sieťach sa stretneme väčšinou s negatívnymi reakciami.

Prestaňte propagovať nacistické symboly. Je to nechutné!

Antisemitský produkt? Ľudia, prosím vás, nekupujte to!

Tak sa zdá, ž firma to má u svojich zákazníkov už poriadne nahnuté. Nie je to po prvýkrát, čo ju obvinili z diskriminácie, xenofóbie a rasizmu.

Černošky nie sú ľuďmi. Je to odpad!

Propagáciu nacistického symbolu na dúhovom pozadí si všimlo aj Múzeum koncentračného tábora Osvienčim, ktorému to samozrejme neprišlo ako dobrý nápad. Preto požiadalo spoločnosť, aby stiahla tričká zo svojho porfólia. Firma Teespring sa síce múzeu ospravedlnila a trička stiahla zo svojho e-shopu, zástupcovia firmy však tvrdia, že celú túto „nepríjemnú záležitosť“ budú konzultovať so svojím právnikom.

Vidno, že spoločnosť svoj nápad šila naozaj horúcou ihlou. Možno mali dobrý zámer. Chceli poukázať na to, že symbol svastiky je oveľa starší a existoval ešte pred érou nacistov. Avšak obnoviť a očistiť tak silný znak, ktorý si spájame s Hitlerom, by v prvom rade mali urobiť kompetentné inštitúcie. Nacapiť si ho na tričko rozhodne nestačí.

Pozri aj: Symbol smrti, ktorý bol kedysi symbolom šťastia. 12 fotografií, ktoré dokazujú, že svastika nie je len znakom nacizmu

all-that-is-interesting.com
Príbehy
0
Komentovať (0)