Foto: Pexels/Pixabay

Plytvanie jedlom sa stalo globálnym problémom. Ročne skončí až tretina vyprodukovaného jedla v kontajneroch.

Vedeli ste, že keby sme tú tretina jedla nevyhodili, ale zužitkovali ju, nakŕmili by sme približne tri miliardy ľudí po celom svete a ukončili tak hladomor? V kontajneroch totiž často končia potraviny, ktoré majú poškodený obal, alebo im skončila záručná doba, no stále sa však dajú spotrebovať. Práve preto vznikol tento obchod s geniálnou myšlienkou.

OzHarvest sídli v Austrálii a zhromažďuje jedlo, ktoré je určené na vyhodenie a znehodnotenie, avšak je stále v dobrej kvalite a ponúka ho úplne zadarmo tým, ktorí ho potrebujú, alebo tým, ktorí chcú prispieť k boju proti zbytočnému odpadu a plytvaniu potravinami.

pexels.com

OzHarvest stavia svoju filozofiu na štyroch základných pilieroch, a to:

Záchrana

Hlavnou misiou OzHarvestu je eliminovať počet hladujúcich vo svete a zabrániť plytvaniu kvalitnými potravinami ich správnou redistribúciou.

Vzdelávanie

Ďalším kľúčovým cieľom je zvyšovať povedomie o témach ako je plytvanie jedlom, záchrana a správne zabezpečovanie potravín, a ich udržanie a rozdelenie. Záleží na každom jednom malom kroku, ktorý podnikneme pre to, aby sme chránili prostredie, v ktorom žijeme. A je mimoriadne dôležité poskytovať vzdelanie v spomínaných oblastiach. Poskytovanie pomoci a vzdelania nás spája a pomáha vytvoriť niečo lepšie.

pexels.com

Zapojiť sa

Jednou zo základných myšlienok OzHarvestu je aj podpora zo strany komunity. OzHarvest tvorí veľkú rodinu a tá poskytuje komunite množstvo príležitostí zapojiť sa. Šíri dobro a dáva zmysel životu ľudí, ktorí OzHarvestu pomáhajú a zapájajú sa do zmysluplnej činnosti.

Inovácia

Inovácia je základným kameňom toho, o čo sa OzHarvest snaží. Či už je to hľadanie nových spôsobov boja proti plytvaniu potravinami, alebo vymýšľanie nových technológií, ktoré rozhýbu ľudí k tomu, aby urobili prvý krok a vyvíjali zmysluplnú aktivitu. Tento obchod môže hrdo vyhlásiť, že svojim jedinečným kúskom práce prispel k tomu, aby sa zachránilo množstvo potravín, ktoré môžu zachraňovať životy po celom svete.

Aj na Slovensku plytváme jedlom každý jeden deň. Obchodné reťazce vyhadzujú veľké množstvá  potravín, ktoré majú napríklad poškodený obal, avšak sú stále kvalitné. A zákony ich opätovné využitie na pomoc ľuďom v núdzi nesmierne sťažujú. Do dneška OzHarvest zabezpečil jedlo ľuďom v núdzi už mnohokrát (konkrétne zabezpečil už 60 miliónov dávok jedla), čím dokazuje, že stačí trošku chcenia a správnej organizácie, aby bol svet o niečo lepším miestom.

Pozri aj: Ivana Maleš: Táto mladá mamička na Slovensku už skoro 3 roky nevyprodukovala takmer žiadny odpad. Je dôkazom toho, že aj u nás sa to dá

truththeory.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy