Ilustračná foto: Unsplash

Sudcovi, ktorý odmietal protipandemické opatrenia, znížia na rok plat.

Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR uznal na utorkovom pojednávaní za vinného sudcu Okresného súdu Zvolen Dalibora Miľana, ktorý si v čase pandémie viackrát odmietol prekryť na pracovisku horné dýchacie cesty.

Senát mu na rok znížil plat o 60 percent. Rozhodnutie nie je konečné a navrhovateľka, predsedníčka dotknutého súdu, sa voči nemu môže odvolať. TASR o tom informoval hovorca súdu Michal Hajtol.

„Disciplinárne obvinený sudca porušil pri výkone funkcie sudcu viackrát úmyselne svoju povinnosť zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu a ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov,“ priblížil hovorca.

Na pojednávanie prišiel aj Harabin

Pri výkone funkcie sudcu podľa senátu rovnako nedodržiaval zásady sudcovskej etiky. „Svojím konaním úmyselne porušil aj povinnosť sudcu plniť svoje povinnosti svedomito a konať tak, aby akýmkoľvek spôsobom neznemožňoval výkon súdnictva,“ doplnil Hajtol.

Senát konštatoval, že škodlivosť konania disciplinárne obvineného sudcu s ohľadom na mieru zavinenia, spôsob konania a opakovanie je zvýšená. Povinnosť používať preventívnu ochrannú pomôcku za účelom riadneho prekrytia horných dýchacích ciest ukladali v danom čase účinné vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

„Senát skonštatoval, že v danom čase účinné právne predpisy si disciplinárne obvinený nemohol sám posúdiť ako pre neho nezáväzné. Pokiaľ mal o nich pochybnosti, mohol ich napadnúť postupmi, ktoré predpokladá právny poriadok,“ vysvetlil Hajtol.

Na pojednávanie prišiel aj bývalý sudca a neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin, informujú TVNoviny. Ten je známy svojským vystupovaním a tvrdou kritikou protipandemických opatrení. Svojej povesti nezostal nič dlžný ani tentokrát, keď začal po skončení pojednávania agresívne vykrikovať a vyhrážať sa sudcom, že skončia v Leopoldove.

Najnovšie články