Foto: wikipedia/wikimedia (brightside)

Všetci robíme chyby. Tieto chyby sú však natoľko významné, že rozhodne stoja za zmienku.

A práve tie nás posúvajú vpred, vďaka chybám sa učíme rýchlejšie. A dokonca aj majster tesár občas utne. Aj odborníkovi sa môže stať, že urobí chybu, ktorú si nikto nevšimne celé roky. Až kým nespôsobí nešťastie. V tomto článku vám povieme o 8 slávnych pochybeniach. Niektoré nedopadli práve najšťastnejšie.

Štvorcové okná

Prvé lietadlá boli vybavené štvorcovými oknami a práve to viedlo k nehode, pri ktorej prišlo o život 56 cestujúcich. Problémom je, že rohy okien sú zaťažované viac, než ostatné časti, a toto zaťaženie sa počas letu ešte zvyšuje. Rovnaký efekt je možné vidieť aj na domoch, kde od rohov okien sa často šíria viditeľné praskliny. Našťastie sa na chybu čoskoro prišlo a štvorcové okná na lietadlách boli nahradené oknami so zaoblenými rohmi.

freegreatpicture.com, pexels.com

Disney koncertná hala

Táto budova bola vytvorená z ohnutého kovu, ktorý mal chrániť vnútro budovy, ale aj okolité budovy pred prehriatím. Avšak slnko odrážajúce sa od kovového povrchu roztápalo niektoré budovy a asfaltový chodník nahrialo na 60°C. Problém bol vyriešený tak, že na kovový povrch sa pridala ochranná vrstva. Niektorí ľudia si však doteraz radi s humorom podpichnú, či išlo skutočne o náhodu, alebo zámerný útok na ľudí.

wikimedia.org

Pamätník Bláznivý kôň

Toto je najväčšia socha vytesaná do skaly na svete a nájdete ju v horách Black Hills v Južnej Dakote. Legenda hovorí, že dobyvatelia sa spýtali Indiána menom Bláznivý kôň: „Tak kde je teraz tvoja zem?“ a Indián ukázal na obzor a hrdo odpovedal: „Moja zem je tam, kde sú pochovaní moji predkovia.“ O mnoho rokov neskôr sa štát rozhodol, že si túto legendu pripomenie sochou vytesanou do skaly ukazujúcou na horizont. Príliš neskoro sa však prišlo na to, že ukazujúce gesto, ktoré socha znázorňovala je u Indiánov obscénne, ako u nás vztýčený prostredník a znamená „choď do pekla“.

wikimedia.org

Lietadlové lode

Prvé lietadlové lode neboli celkom domyslené a lietadlá mali často problém so vzlietnutím aj pristávaním. Kvôli nedostatku priestoru do seba lietadlá často narážali, čo viedlo k nehodám. Inžinieri však problém vyriešili, a to tak, že časť dráhy vytočili o 9 stupňov do strany.

wikimedia.org

Wikipedia

V roku 2007 sa ľuďom podarilo objaviť niekoľko chýb v štruktúre známej stránky. Vďaka tej chybe mohol ktorýkoľvek čitateľ upraviť akýkoľvek článok. To vyústilo do vandalizmu a stránka zrazu nebola až taká dôveryhodná. Chyba bola urýchlene napravená, čoskoro sa však objavila ďalšia. Logo stránky iste poznáte aj vy. Tvorí ho zemeguľa poskladaná z kúskov skladačky, pričom na každom kúsku je písmeno z inej abecedy. Chyba sa objavila pri dvoch symboloch, kvôli ktorej japonský a hindský znak stratili svoj význam.

wikimedia.org

Palác Bridgewater v Leedse

Takmer okamžite po otvorení budovy sa prišlo na to, že má malú chybičku. Spôsobuje totiž, že vietor v jej okolí fúka takou silou, že zhadzuje ľudí z nôh. Prúd vzduchu je natoľko silný, že v parkovisku prevrátil niekoľko áut, preto mali neskôr autá k budove zakázaný vjazd. V roku 2008 bola budova nominovaná na najškaredšiu konštrukciu v Európe.

wikimedia.org

Mona Lisa

Slávny umelec Leonardo da Vinci miloval hádanky, záhady a tajomstvá, preto je ťažké povedať, či nasledujúce chyby sú skutočne chybami, alebo boli vytvorené zámerne. Už samotný názov obrazu by mohol byť chybný. V taliančine znamená slovo Monna slečna. V Leonardovom názve je však len jedno písmeno „n“, nie dve. Bližšia analýza obrazu ukázala, že dielo má tri vrstvy. Umelec svoje dielo pravdepodobne premaľoval a zabudol domaľovať obočie. A ak sa lepšie pozriete na pravú ruku dámy na obrázku, všimnete si zvláštnu vystúpeninu. Niektorí si myslia, že da Vinci urobil pri maľovaní anatomickú chybu.

wikipedia.org

Biely dom

Po tom, ako bol vytlačený emblém Bieleho domu, ľudia si všimli, že je chybný. Jeden z okenných oblúkov bol znázornený ináč, než aký je v skutočnosti. Táto chyba bola rýchlo odstránená, nasledovali však ďalšie. Teraz bolo rozdielnych viacero okenných oblúkov a okno v druhom poschodí malo viac častí, než skutočné. Tento emblém však už opravený nebol a takýto chybný sa pravdepodobne používa aj dnes.

wikimedia.org

Niektoré chyby sú závažné menej, niektoré viac. Sme však len ľudia. Nikto nie je dokonalý. A dokonalému svetu by predsa len chýbala iskra.

Pozri aj: Iný uhol pohľadu. Týchto 10+ záberov ukazuje, ako v skutočnosti vyzerajú notoricky známe pamiatky, ktoré nám berú dych na pohľadniciach

brightside
Uložiť článok

Najnovšie články