Robster1983 at English Wikipedia [CC0]

Egyptské pyramídy sú mimoriadne obľúbenou turistickou atrakciou.

Stáročia však lákajú nielen zvedavých turistov, ale aj vedcov z najrôznejších odborov. Pyramídy sú súčasťou legiend, príbehov a sú opradené mnohými poverami. Štvrtá pyramída v Gíze sa však možno už čoskoro zmení z príbehu na skutočnosť.

Je štvrtá pyramída skutočná?

Gíza je známa najmä vďaka archeologickým náleziskám a pyramídam, ktoré ročne navštívia milióny turistov. Tri pyramídy nachádzajúce sa na okraji Káhiry – Veľká, Rachefora a Menkaureho pyramída sú súčasťou pohrebnej architektúry a boli postavené v období štvrtej dynastie. Ako však informuje portál Archeology World, neďaleko Menkaureho pyramídy kedysi údajne stála ďalšia, štvrtá pyramída.

Štvrtá pyramída však mala byť zničená v čase, keď prebiehala výstavba Káhiry. Mnohí o jej existencii pochybovali, ďalší vedci zas zasvätili svoj život jej hľadaniu v nádeji, že úspech zmení ich život. Štvrtá pyramída sa tak stala akousi legendou. Amatérsky historik Matthew Sibson však tvrdí, že objavil dôkaz o tom, že štvrtá pyramída kedysi naozaj existovala.

Sibson výskumu venoval niekoľko rokov, počas ktorých študoval historické materiály, satelitné snímky a topografiu miesta, kde by sa pyramída mohla nachádzať. Historik sa domnieva, že štvrtá pyramída bola iná ako ostatné. Bola o niečo menšia a na vrchole mala podstavec v tvare kocky, na ktorom mala pravdepodobne stáť socha. Pri svojej práci sa okrem iného Sibson spoliehal aj na dokumenty a nákresy dánskeho námorného kapitána Frederika Ludviga Nordena, ktorý v roku 1737 taktiež tvrdil, že objavil dôkaz o existencii štvrtej pyramídy.

O objave majú mnohí pochybnosti

Čo sa vlastne s pyramídou stalo? Tí, čo veria, že skutočne existovala, sa nazdávajú, že bola rozobratá okolo roku 1700 a kamene z nej boli použité pri výstavbe Káhiry či odnesené do vzdialenejších miest. Sibsonove zistenia však mnohí spochybňujú a považujú ho za bláznivého amatéra s hlavou plnou konšpiračných teórií. Historik si je však svojím objavom istý, aj keď priznáva, že niektoré z jeho teórií sú len špekuláciami.

William Henry Goodyear, Joseph Hawkes, and John McKecknie [No restrictions]
Pochybnosti visia aj nad Nordenovou prácou, odborníci si totiž myslia, že námorný kapitán si pomýlil chýbajúcu štvrtú pyramídu s tzv. satelitnou pyramídou Menkaureho pyramídy. Tieto tvrdenia si však protirečia s údajmi, ktoré Norden uviedol vo svojej knihe Voyage d’Egypte et de Nubie, v ktorej hovorí, že pyramída vyzerala celkom inak ako ostatné. Napríklad, mala byť postavená z kameňa tmavšieho ako je žula. Okrem toho, Norden popísal ďalších sedem alebo osem menších pyramíd, ktoré by sa v oblasti Gízy mali nachádzať.

Archeology World
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )