Foto: interez.sk

Centrum Košíc sa dočká vylepšenia.

Každé mesto má svojich strašiakov, ktorí už niečo majú za sebou a nevyzerajú práve najvábnejšie. Inak na tom nie sú ani Košice. Priamo v srdci mesta roky chátrajú Malinovského kasárne. Majú však nových majiteľov, ktorí sú odhodlaní dať im druhú šancu na život.

V článku sa dozviete aj:

  • prečo a ako vznikli Malinovského kasárne;
  • čo sa s nimi v priebehu rokov dialo;
  • prečo skončili v katastrofálnom stave;
  • ako vyzerá ich budúcnosť.

Komplex v srdci Košíc už roky chátra

Ak sa prejdete v blízkosti centra Košíc, všimnete si, že viacero budov nie je práve v najlepšom stave. Niektoré vystriedali už niekoľkých majiteľov, sľúbené boli projekty, no akosi k nim nedošlo. Až donedávna to bolo podobné aj s Malinovského kasárňami. Historické budovy v srdci Košíc ale už čoskoro chytia nový dych.

História kasárenského areálu siaha ďaleko do minulosti. Ako píše web Košice: Dnes, vojaci tvorili nemalé percento košického obyvateľstva už v 19. storočí. Košiciam sa dokonca hovorilo aj „mesto vojakov“. Bolo potrebné tomu prispôsobiť aj budovy, v meste preto pribudlo množstvo nových kasární. Podľa Pamiatkového úradu Slovenskej republiky vzniklo ešte začiatkom prvej svetovej vojny v Košiciach 19 komplexov či budov, ktoré mali slúžiť vojenským účelom.

Foto: interez.sk

Práve v období tohto rozmachu vznikol aj areál na mieste, kde sa stretávajú ulice Hviezdoslavova, Moyzesova a Kuzmányho. Jeho súčasťou bol napríklad aj jazdecký areál delostrelcov a v súčasnosti nesie pomenovanie Malinovského kasárne. Po tom, ako vojaci kasárne opustili, ostali ležať ladom a ďalšie využitie pre veľkú časť z nich mesto nenašlo. Časť sa premenila na športovú halu, ktorej úpravy a vzhľad ale mnohí kritizovali. V roku 2021 sa 8 budov zaradilo do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Kasárne majiteľa menili už niekoľkokrát

V priebehu rokov médiá informovali o rôznych viac či menej odvážnych plánoch, ktoré mali noví majitelia s bývalými kasárenskými priestormi. Do roku 2005 boli majetkom štátu, následne sa dostali do rúk mesta. V roku 2009 Korzár informoval, že ešte v roku 2006 vyhral tender viedenský investor, ktorý chystal niekoľko miliardovú investíciu. Mali tu vyrásť nové obchody, hotely, ale aj centrum služieb pre verejnosť. Vo veci ale nastali prieťahy a z odvážneho plánu napokon nič nebolo.

Foto: interez.sk

V roku 2011 košický Korzár opäť písal o Malinovského kasárňach, nepriniesol ale žiadne pozitívne správy, ba práve naopak. Informoval, že sú vo veľmi zlom stave a rozpadávajú sa. Situácia bola natoľko zlá, že z jednej z budov padali na chodník tehly a ohrozovali okoloidúcich ľudí. Do dnešného dňa si na každom rohu môžete všimnúť upozornenie s nápisom, ktorý varuje pred padajúcou omietkou.

Kasárne teda bez toho, aby došlo k nejakému pokroku, niekoľkokrát zmenili majiteľa. Zdá sa ale, že im konečne svitá na lepšie časy. Novými majiteľmi areálu sa totiž stali MM Invest Košice a Maliny Real Estate. Majú za sebou už niekoľko úspešných projektov, napríklad Bastion, unikátnu zelenú stavbu so zaujímavou architektúrou. My sme MM Invest oslovili s niekoľkými otázkami.

Foto: interez.sk

„Momentálne MM Invest Košice a Maliny Real Estate spoločne spúšťajú architektonickú súťaž na využitie celého areálu. Tá oficiálne začína od 26. 2. 2024 a návrhy budú vyhodnotené koncom júna. Súťaže sa zúčastní päť tímov, tri z nášho regiónu, z Košíc, Prešova a dva tímy z Bratislavy a Brna,“ napísal nám konateľ MM Invest Ing. Ján Marušin.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články