foto: Facebook

Matej Mensatoris / / News
Ľudia z celého sveta si sťahujú svoje údaje, ktoré o nich zhromaždil Facebooku a sú nemilo prekvapení z toho, čo všetko o nich vie.

Facebook o nás toho vie skutočne dosť a viac. Včera sme vám ukázali návod, ako si môžete stiahnuť všetky údaje, ktoré o vás Facebook zhromaždil a sami sme to vyskúšali. A to čo sme tam  našli nás len utvrdilo v tom, že sociálne siete o nás majú veľké množstvo údajov. Pozrime sa na to bližšie. 

Keď si podľa tohto návodu stiahnete svoje údaje, možno budete prekvapení z toho, čo tam nájdete. Každá jedna konverzácia, každý GIF, nálepka či komentár, ktorý ste kedy urobili na Facebooku, sa tam bude určite nachádzať. A tým to nekončí.

Asi po 10 minútach, ako som Facebook požiadal o zaslanie údajov, som na mail dostal link na stiahnutie. Tento čas je ale individuálny, podľa toho, koľko dát o vás Facebook má. Ja musím poznamenať, že sociálnu sieť využím v pomerne malej miere, no aj tak mal môj .zip archív objem dát na úrovni takmer 800 MB. Váš archív ale môže byť pokojne oveľa väčší a archív o objeme 3 či 4 GB nemusí byť vôbec nič nezvyčajné.

Samozrejme tam nájdete všetky fotky, ktoré ste na sociálnu sieť nahrali, ako aj tie, ktoré ste v rámci súkromnej konverzácie niekomu poslali, či naopak, aj tie, ktoré vám niekto poslal.

Oveľa viac desivo ale môže vyznievať to, že tam nájdete aj váš denník hovorov. Kedy ste komu volali, ako dlho ste volali, zmeškané hovory či odmietnuté hovory. To všetko tam môžete nájsť. Takisto záznam o  SMS-kách ako aj celý váš telefónny zoznam a to vrátane kontaktov na ľudí, ktorí ani na Facebooku účet nemajú.

interez.sk
interez.sk

Mnohí ľudia na internete sú ale zhrození z toho, čo tam nachádzajú. Napríklad britská herečka a spisovateľka Emma Kennedy umiestnila na Twitter takúto správu:

„Vyplienili môj telefón. Majú všetky kontakty a to aj ľudí, ktorí nie sú na Facebooku. Určite by sa hnevali. Som zdesená“

Iní užívatelia sa sťažujú, že tam našli svoje citlivé údaje, ako výpisy z banky, listy vlastníctva či ďalšie dokumenty.

Nie každý si ale tieto dáta v stiahnutom archíve nájde. Ak ste pri inštalácii Facebooku či Messengera na vašom telefóne povolili prístup týmto aplikáciám k telefónnemu zoznamu či ku SMS, tieto dáta tam pravdepodobne nájdete. Ak ste to neurobili, Facebook tieto dáta nezhromažďuje. Aj tu teda platí, že ak si chcete strážiť svoje súkromie, nepovoľujte bezhlavo všetko, čo od vás aplikácie vyžadujú.

V každom prípade, rozhodne nemáte dôvod na prehnanú paniku. Je naivné si myslieť, že niekto z Facebooku bude na základe týchto dát volať na vaše kontakty či si z pasie prezerať to, kedy ste odosielali či prijímali SMS-ky. Na druhej strane, ak sa o svoje súkromie obávate, obmedzte si súkromie v nastaveniach tak, aby tieto dáta Facebook o vás nezbieral. Nezabudnite ale na to najdôležitejšie. Všetko, čo na sociálnu sieť nahráte, uverejníte a napíšete, tak tam aj ostáva. Ak si toto budete uvedomovať vždy, keď budete narábať najmä s citlivými údajmi, a prehodnotíte ich posielanie touto formou, nemali by ste sa ničoho obávať.

Pozri aj: Na Facebooku vás sleduje veľké množstvo aplikácií, ktoré spracúvajú vaše súkromné informácie. Stačí týchto pár klikov a takto im v tom zabránite

iflscience.com
0
Komentovať (0)