Foto: Pixabay.com

Podľa odhadov bude meteorit o 2:23 hod. približne 5,149 milióna kilometrov od našej planéty.

Len pred týždňom vedci prvýkrát spozorovali nový, doposiaľ neznámy asteroid. Odborníci z NASA Near Earth Research Center (CNEOS) informovali, že objekt počas noci zo stredy na štvrtok preletí „neďaleko“ Zeme.

Podľa odhadov bude meteorit o 2:23 hod. približne 5,149 milióna kilometrov od našej planéty. Zrážka nehrozí, je to 13-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom.

Asteroidy sú skalnaté objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka ako planéty, hoci sú od nich oveľa menšie, informuje portál imeteo. Vedci vysvetľujú, že odhadnúť ich veľkosť môže byť ťažké, pretože astronómovia často určujú veľkosť objektu podľa jeho jasu na oblohe.

Je ťažké ich nájsť

„Čím je väčší, tým viac svetla odráža a tým sa javí jasnejšie,“ vysvetlil Greg Brown, astronóm z Kráľovského astronomického observatória v Greenwichi vo Veľkej Británii. K tomu je však potrebný predpoklad toho, z akého materiálu je asteroid zložený, keďže každý materiál odráža svetlo inak.

„K tomu je potrebné pridať ďalšie neočakávané problémy a odhadovaná veľkosť sa môže výrazne líšiť od skutočnej veľkosti,“ povedal. Pre bezpečnosť vedci vždy uvádzajú rozsah dĺžok. V prípade 2022 OE2 sa má jeho priemer pohybovať od 170 do 380 metrov.

Ak sa maximálne rozmery preukážu ako pravdivé, asteroid bude veľký ako slávny New York Empire State Building (381 m). Podľa údajov CNEOS bude 2022 OE2 letieť až 40-krát rýchlejšie ako guľka z pušky.

Asteroid sa k nám priblíži presne osem dní po jeho objavení. Ako vedci vysvetlili, je mimoriadne ťažké vidieť takéto vesmírne skaly, pretože sú veľmi často malé a veľmi tmavé v porovnaní s inými nebeskými telesami.