Foto: Pxhere

Choroby ľudstvo sužujú od nepamäti.

Choroby sú staré ako ľudstvo samé. Od počiatku sa ich ľudia snažili eliminovať, potláčať a liečiť s rôznymi úspechmi. Medicína bola významným odvetvím už v starom Egypte, no najväčší rozmach začala zažívať až po stredoveku. Dnes máme k dispozícii širokú paletu testov a liečebných postupov, no ľudstvo nad chorobami asi nevyhrá nikdy. 

Dôležité je tiež určiť podľa prejavov aj správnu chorobu. To do určitej miery dokážeme aj sami. Dnes sme si pre vás preto pripravili kvíz, ktorý vás preverí z tejto oblasti. Zvládnete ho na 100%?

Čo sa prejavuje miernym, väčšinou pravostranným vybočením hrudnej časti chrbtice a je pravidelne prítomná i rotácia stavcov?

en:User:Silverjonny [Public domain], via Wikimedia Commons

Skolióza alebo bočitosť je medicínsky výraz pre vychýlenie chrbtice do strán, vo frontálnej rovine.

Čo sa prejavuje zhoršením motorických funkcií, s charakteristickým spomalením pohyblivosti, trasom, neskôr s psychickými príznakmi?

Parkinsonova choroba je pomaly progredujúce neurodegeneratívne ochorenie, postihujúce centrálny aj periférny nervový systém. Súvisí s ubúdaním nervových buniek v časti mozgu substantia nigra.

Čo sa prejavuje začervenanými vyrážkami, často pokrytými bielymi až nažltnutými šupinami často nachádzajúcimi sa na pokožke hlavy, na tvári, kožných záhyboch či na hrudi?

Seboroická dermatitída (alebo seborea) je nenákazlivé, pomerne časté zápalové ochorenie kože. Trápi približne 1 – 3 % dospelej populácie, viac mužov ako ženy.

Čo sa prejavuje zožltnutím kože, očného bielka, slizníc aj ostatných tkanív v dôsledku zvýšenej koncentrácie farbiva bilirubínu v krvnej plazme?

CDC / Dr. Thomas F. Sellers / Emory University [Public domain], via Wikimedia Commons

Žltačka (lat. icterus) je patologický stav, ktorý sa klinicky prejavuje zožltnutím kože, očného bielka, slizníc aj ostatných tkanív. Spôsobuje ho zvýšená koncentrácia žltého žlčového farbiva bilirubínu v krvnej plazme.

Čo sa prejavuje počiatočnou celkovou únavou, zvýšenou teplotou až horúčkou, zápalom nosohltanu a zväčšenými uzlinami či zväčšenou slezinou, pečeňou, opuchom viečok a tváre a nechutenstvom?

Ed Uthman, MD. [Public domain], via Wikimedia Commons

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie spôsobené vírusmi EBV (Epsteinov-Barrovej vírus) alebo cytomegalovírusom (CMV infekcia). Postihuje vnútorné žľazy, najmä slezinu a pečeň a uzliny, hrtanové a tylové.

Čo sa prejavuje zhoršovaním pamäte, zabúdaním nedávnych udalostí, mien, neschopnosťou rozpoznávať známe miesta a neschopnosťou orientovať sa v čase?

ADEAR: [Public domain], via Wikimedia Commons

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívna porucha mozgu, pri ktorej dochádza k postupnej demencii. Ako prvý ju opísal Alois Alzheimer. V súčasnosti nie je známa príčina jej vzniku, ale vďaka neuropatologickým nálezom sa vie aspoň to, ako prebieha. Hlavná zmena je ukladanie beta-amyloidu v mozgu a ďalšie zmeny, ktoré postupne spôsobujú rozpadnutie nervových vlákien a buniek. Alzheimerovou chorobou sa taktiež mení látková činnosť mozgu.

Aká pohlavná choroba sa prejavuje rôznymi vyrážkami na slizniciach a koži, vypadávaním vlasov, neskôr vedie k postihnutiu orgánov, najčastejšie kože, srdca a veľkých ciev a centrálnej nervovej sústavy. Charakteristické sú aj tuhé, ploché, hladké, mokvavé zapáchajúce pupáky?

Photo Credit:Content Providers(s): CDC/ Dr. David Cox [Public domain], via Wikimedia Commons

Syfilis alebo lues je pohlavná choroba spôsobená baktériou (spirochétou) Treponema pallidum. Spôsobuje špecifické chronické ochorenie, ktoré prebieha v niekoľkých fázach. Z neliečenej tehotnej matky sa môže preniesť na plod a spôsobiť mu podľa štádia ochorenia matky rôzne poškodenia až po úmrtie.

Čo sa prejavuje zápalom folikúl rias a okraj viečka rastie mokvavým opuchom?

Andre Riemann [Public domain], via Wikimedia Commons

Jačmeň napáda menšie žľazy a nemusí byť jeho priebeh tak vážny. Prípravky na liečbu a zníženie opuchu sa dajú voľne kúpiť, no dokáže ustúpiť aj sám bez liečby, no s dodržiavaním hygieny rúk aj opuchnutého miesta. Zásah lekára a zákroky sa robia len pri komplikovaných prípadoch.

Ktoré vírusové ochorenie sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, bolesťou hlavy, únavou, suchým kašľom, bolesťou hrdla, upchatým nosom, podráždenými očami a zimnicou?

Chrípka alebo influenza je infekčné ochorenie spôsobené RNA vírusom z čeľade Orthomyxoviridae. Rýchlo sa šíri po celom svete počas sezónnych epidémií a tie zapríčiňujú ekonomické škody v podobe vysokých nákladov za zdravotnú starostlivosť a znížení produktivity práce. Genetické zmeny vírusu chrípky spôsobili v 20. storočí tri epidémie resp. až pandémie, pri ktorých zomreli milióny ľudí.

Ako sa nazýva ochorenie spôsobené kryštálikmi kyseliny močovej prejavujúce sa prudkými bolesťami kĺbov?

James Gillray [Public domain], via Wikimedia Commons

Dna patrí medzi najstaršie známe choroby. Poznali ju aj Egypťania. Pred 2 400 rokmi ju podrobne popísal slávny grécky lekár Hippokrates.Záchvat dny sa najčastejšie začína na zadnom kĺbe palca na nohe – odtiaľ pochádza i starogrécky názov dny – podagra, čo doslovne znamená „pasca na jeleňov“.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )