Foto: Bell

Bell Nexus bude poháňaný hybridným motorom.

Prehustená doprava je problémom, ktorý v 21. storočí pociťuje prakticky každé väčšie mesto na Zemi. Ako ho však s dostupnými technológiami vyriešiť? Odpoveďou môžu byť lietajúce taxíky. Znie to možno ako predstava z druhotriedneho sci-fi filmu, no v skutočnosti na vývoji aeromobilov pracuje vo svete súbežne hneď niekoľko spoločností. Najnovšie svoj projekt predstavila americká spoločnosť Bell, ktorá na vývoji „aerotaxíkov“ spolupracuje so známou spoločnosťou Uber.

Len pred niekoľkými dňami predstavila spoločnosť Bell v showroome CES (Consumer Technology Association) vizuál svojho modelu Nexus. Nexus má byť VTOL aeromobilom, teda lietajúcim automobilom schopným vzlietať aj pristávať z jediného miesta vertikálne, bez potreby pristávacej dráhy (VTOL – z ang.  Vertical Take-Off and Landing).

Podľa vyjadrenia spoločnosti by Bell Nexus mohol byť do prevádzky uvedený do konca roka 2020.

Foto: Bell
Foto: Bell

Spoločnosť Bell uvádza, že na vývoji aerotaxíku z radov VTOL strojov, pracuje pre stále narastajúci problém s prehustenou dopravou vo svete. Ideou spoločnosti je pohodlná, bezpečná a rýchla doprava v metropolách, ktorá bude prinášať ekonomické či environmentálne výhody.

Bell Nexus bude totiž dopravným prostriedkom s hybridným pohonom s kapacitou 5 pasažierov rovnako, ako klasický automobil. Jeho pohyb bude zabezpečovať 6 vyklápajúcich rotorov.

Foto: Bell
Foto: Bell

Ako sme v úvode spomínali, spoločnosť Bell na vývoji aeromobilu spolupracuje aj so známou službou Uber. Tá však do budúcnosti jasne presadzuje technológiu na báze elektromotorov a aerotaxíky by Uber vo vzduchu rád videl do roku 2023.

Bell Nexus je síce postavený na hybridnom pohone, no ak by sa projekt uchytil a vydaril, prechod k elektromotoru by bol už len technickou prekážkou. V najbližších rokoch sa tak možno dočkáme scenára, ktorý bol ešte prednedávnom len fantáziou.

news.bellflight.comtechbox.dennikn.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy