foto: Gabriel Antal (vľavo), Ľuboš Čerešňák (vpravo)

Hriňovské lazy sú miestom, kde akoby zastal čas. Tradičný systém rozdelenia pôdy je slovenskou a európskou raritou, ktorý nenájdete nikde inde.

Okolie maličkého mesta Hriňová na strednom Slovensku v Podpoľaní je miestom, kde akoby zastal čas. Zabudnite na život v panelákoch. Tak ako kedysi, je tu aj dnes zvykom bývať v rodinnom dome, chovať domáce zvieratá a obrábať si ten kúsok pôdy, ktorý vám patrí. Bohom zabudnuté Hriňovské lazy sú pre niekoho “dierou”, no pre mnohých tým najkrajším miestom na svete. A nemožno sa im čudovať.

Život na Hriňovských lazoch nie je jednoduchý. Roboty okolo domu je stále neúrekom. Zvieratá aj pôda potrebuje starostlivosť. Miestnym obyvateľom však všetky útrapy zľahčuje pohľad na prekrásnu okolitú krajinu Podpoľania. Miesta, ktorým po stáročiach stále vládnu tradície, zvyky a kultúra. Napriek útrapám života na lazoch, by svoj domov za ruch mesta väčšina obyvateľov nevymenila.

Hriňovské lazy, Podpoľanie

Gepostet von fotoslovensko.sk am Montag, 22. August 2016

Hriňovské lazy sú typické rozdrobenosťou ornej pôdy medzi ľudí na parcely a terasovité políčka, ktoré sú často vymedzené kamennými valmi. Na Slovensku podobné pozostatky niekdajšieho delenia pôdy nájdete už len málokde a v Európe už celkom vymizli. Hriňovské lazy sú teda nielen našou, ale aj európskou raritou. Na Podpoľaní totiž nikdy nedošlo ku kolektivizácii pôdy. Ľudia tu mali odjakživa k pôde veľmi silný vzťah, a tak aj dnes rodiny žijú na tých istých pozemkoch, ako ich predkovia pred desiatkami až stovkami rokov.

Hriňovské lazy – Západ Slnka 🙂 autor fotografie: Ľuboš Čerešňák‎

Gepostet von Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia am Montag, 17. April 2017

Ľudová architektúra, chov hovädzieho dobytka a ošípaných a obrábanie pôdy sú pre Hriňovské lazy dodnes typické. Nechýba ani ovčiarska tradícia, ktorá sa orientuje na výrobu kvalitných syrov. Kraj plný tradícií ponúka množstvo kultúrnych podujatí, kde si môžete pozrieť, ako vyzeral život v Podpoľaní kedysi. Okrem toho je región vyhľadávanou lokalitou cestovného ruchu, najmä pre najvyššiu sopku Slovenska Poľanu a krásne pohľady na krajinu, kde stále žije historických systém rozdelenia pôdy, ktorý nenájdete nikde inde v Európe.

Hriňovské lazy sú na jar jednoducho neodolateľnou destináciou. Ani ja som ich nemohol pri natáčaní Somewhere in Slovakia…

Gepostet von MLandscapes am Dienstag, 15. September 2015

Pozri aj: Palcmanská Maša: Najchladnejšia vodná nádrž Slovenska, ktorá vám otvorí cestu do krás Slovenského raja

interez.sk (Lukáš M.)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )