Aktuálna správa, Bleskovka
Kalamitu hlásia najmä zo Žilinského kraja.

Mimoriadnu situáciu pre snehovú kalamitu vyhlásili v uplynulých hodinách vo viacerých mestách a obciach na území Žilinského kraja ale i v Považskej Bystrici či vo Svite. 

Krízový štáb mesta Žilina vyhlásil v dôsledku snehovej kalamity mimoriadnu situáciu. Platí na celom území mesta od piatka 17.00 h.

V Ružomberku platí tiež a do odvolania.Technické služby pracujú od popoludnia v treťom stupni pohotovosti a na zimnú údržbu nasadili všetku dostupnú techniku a ľudí, ktorí sú k dispozícii.

V okrese Liptovský Mikuláš vyhlásili mimoriadnu situáciu v obciach Liptovský Ondrej, Liptovská Kokava, Žiar a Veterná Poruba a mesta Liptovský Mikuláš.

V okrese Tvrdošín platí mimoriadna situácia v obciach Habovka, Oravský Biely Potok, Zuberec, Suchá Hora, Hladovka, Liesek, Čimhová a v meste Trstená. V okrese Dolný Kubín ide o obce Pucov a Pribiš.

V okrese Námestovo je mimoriadna situácia vyhlásená v obciach Oravská Lesná, Oravské Veselé, Beňadovo, Novoť, Zákamenné, Oravská Jasenica, Breza, Lokca, Bobrov, Krušetnica, Rabčice a Mútne.

Kalamitu hlásia aj v Čadci, v Krásne nad Kysucou či v podtatranskom meste Svit.

Kalamitu hlásia aj z Trenčianskeho kraja

Mesto Považská Bystrica vyhlásilo v piatok popoludní mimoriadnu situáciu. Dôvodom je snehová kalamita. Radnica o tom informovala na webe mesta.

Situáciou v dôsledku snehovej kalamity sa na radnici zaoberal krízový štáb. „Všetky vozidlá zimnej údržby sú v neustálej pohotovosti a zároveň magistrát preveruje možnosti nasadenia ďalších mechanizmov od súkromníkov,“ uviedla radnica.

Samospráva v tejto súvislosti prosí obyvateľov o trpezlivosť, podotkla, že počasie ovplyvniť nevie. „Ak ste na cestách, buďte, prosím, opatrní,“ vyzvala obyvateľov radnica.

Zhoršená zjazdnosť ciest

V Žilinskom kraji je v súvislosti s počasím zhoršená zjazdnosť ciest najmä v úsekoch Žilina, Martin, Ružomberok, Dolný Kubín a na horských priechodoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Zuzana Šefčíková.

„Evidujeme viacero šmýkajúcich sa nákladných motorových vozidiel, ako aj zvýšený počet škodových udalostí. Polícia v súvislosti s počasím a zníženou viditeľnosťou upozorňuje a vyzýva účastníkov cestnej premávky, aby zvýšili opatrnosť na cestách,“ doplnila krajská policajná hovorkyňa.

Najviac snehu na severe

Najviac sneženia očakávajú meteorológovia v piatok v Žilinskom kraji a v Tatrách. Miestami tam môže napadnúť 30 až 40, ojedinele až 50 centimetrov nového snehu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy pred snežením i silným vetrom.

Najnovšie články