Foto: TASR/AP

Počas vojenskej prehliadky Putin kríval, podľa niektorých je vážne chorý.

69-ročný Vladimir Putin sa v pondelok zúčastnil slávnostnej vojenskej prehliadky pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad Nemeckom v druhej svetovej vojne. Poniektorí však postrehli, že ruský prezident kríval. Počas sledovania prehliadky zas mal na nohách prehodenú deku. Objavujú sa tak špekulácie o tom, že Putinov zdravotný stav sa rapídne zhoršuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Snažil sa zamaskovať krívanie, cez nohy mal prehodenú prikrývku

Už nejaký čas sa diskutuje o duševnom, ale aj o fyzickom zdraví ruského prezidenta. Ako píše portál Daily Mail, počas slávnostnej vojenskej prehliadky Putin počas chôdze kríval a keď sedel, cez nohy mal prehodenú deku. Súčasťou slávností bol aj príhovor, počas ktorého Putin vyzdvihol silu ruských vojsk, a to napriek tomu, že vojna na Ukrajine nejde celkom podľa jeho plánov.

Pozornému oku divákov však neušlo, že počas toho, ako šiel Putin položiť veniec na hrob neznámeho vojaka, nebolo všetko celkom v poriadku. Kráčal ťažkopádne, akoby sa snažil zamaskovať krívanie. Počas samotnej prehliadky následne prezident sedel s prikrývkou na nohách napriek tomu, že postarší veteráni sediaci okolo neho žiadnu nemali.

Objavili sa preto špekulácie, že prezidenta trápia zdravotné problémy. Ani zďaleka to ale nie je prvýkrát, čo sa špekuluje o Putinovom zdraví. Už dva roky pred inváziou na Ukrajinu sa objavili informácie o tom, že má podlomené zdravie. Údajne mal absolvovať aj chirurgický zákrok, počas ktorého mu z tela odstránili rakovinové nádory.

Kolujú špekulácie o Parkinsonovej chorobe či rakovine

Politický analytik a Putinov kritik Valery Solovei v roku 2020 dokonca začal šíriť špekulácie o tom, že prezident trpí Parkinsonovou chorobou. Samozrejme, Kremeľ tieto tvrdenia podráždili a vydal vyhlásenie, v ktorých poprel, že by bol Putin chorý. Jeho hovorca Dmitry Peskov prehlásil, že prezident sa teší skvelému zdraviu a šíriace sa informácie sú absolútnym nonsensom.

Foto: TASR/AP

Špekulácie sa však neustále zintenzívňujú a po invázii ruských vojsk na Ukrajinu sa objavujú častejšie, než kedykoľvek predtým. Kritici si všímajú každý jeden Putinov krok a mnohí tvrdia, že prezident nevyzerá dobre, v televízii je vraj možné jasne vidieť, že má opuchnutú tvár.

Ešte na začiatku vojny unikli zábery zo stretnutia s Lukašenkom, na ktorých vraj bolo viditeľné, že má Putin v rukách a v nohách triašku (čo je jeden z prejavov Parkinsonovej choroby). O niekoľko týždňov neskôr sa zas počas stretnutia s ministrom obrany pridŕžal okraja stola. Niekoľkokrát zas Putin robil zvláštne pohyby perami.