Londýn, britský princ Philip Foto: TASR/AP FILE

Princa Philipa, manžela kráľovnej Alžbety II., pochovajú dnes o 16:00.

Kráľovské pohreby sa v Británii pripravujú už niekoľko rokov dopredu, pričom pri významnejších členoch kráľovskej rodiny – akým bol aj nedávno zosnulý princ Philip – prebiehajú nácviky dokonca každý rok, informoval Kamil Rodan, český odborník na kráľovské rody a historik Sliezskeho múzea v Opave.

Pohrebné plány takéhoto typu väčšinou nesú názov určitého britského mostu. Posledná rozlúčka princa Philipa dostala krycie meno “operácia Forth Bridge”, podľa železničného mostu v Škótsku, ktorý leží 14 kilometrov západne od centra Edinburghu. Symbolicky sa tak viaže k najvyššiemu udelenému titulu zosnulého – vojvoda z Edinburghu.

Posledná rozlúčka s kráľovnou Alžbetou II. bude niesť krycie meno “operácia London Bridge”. Keď príde k nahoršiemu, britský premiér dostane oznámenie o úmrtí pod heslom “London Bridge is down.” Následník trónu, princ Charles z Walesu, dostal heslo “operácia Menai Bridge”, po waleskom moste.

Priebeh obradu pripravil samotný princ Philip

Podľa jeho inštrukcií mali byť jeho telesné pozostatky do dňa pohrebu tradične vystavené pre verejnosť. V ich blízkosti sa mala nachádzať čestná stráž zložená z vojenských jednotiek, ktorým princ Philip velil, a z príslušníkov jeho rodiny, približuje kráľovský odborník.

Foto: Archives New Zealand, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Podľa Rodana mala byť Philipova rakva – zdobená jeho admirálskou vojenskou čiapkou a námorným mečom – v deň pohrebu v sprievode vojenských jednotiek na čele s námornou pechotou prevezená na lafete ulicami hlavného mesta. Samotný smútočný obrad sa podľa odborníka mal odohrať v niektorom z londýnskych kostolov – s najväčšou pravdepodobnosťou vo Westminsterskom opátstve alebo v Katedrále sv. Pavla.

Na pohrebe sa okrem členov britskej kráľovskej rodiny mali zúčastniť aj príbuzní či iní hostia zo zahraničia, ako aj zástupcovia organizácií, ktorým princ Philip predsedal alebo nad nimi držal patronát.

Na obrade bude len 30 účastníkov

V Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade, kde sa v sobotu uskutoční posledná rozlúčka s princom, sa podľa pôvodného plánu mal odohrať len súkromný obrad pre Philipovu najbližšiu rodinu, približuje Rodan. Súčasná pandemická situácia však kráľovskú rodinu prinútila tento plán výrazne pozmeniť. Pôvodne sa malo na poslednej rozlúčke zúčastniť zhruba 800 ľudí, pandemické reštrikcie však počet účastníkov znížili na 30, a to len na princových najbližších rodinných príbuzných či princovho osobného tajomníka Archieho Millera Bakewella.

Slovenský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Róbert Ondrejcsák potvrdil, že z dôvodu pandemickej situácie veľvyslanci nedostali pozvánky na poslednú rozlúčku s princom Philipom. Prezidentka SR Zuzana Čaputová zaslala v deň princovho úmrtia sústrastný telegram britskej kráľovnej Alžbete II. Zdôraznila v ňom, že vojvoda z Edinburghu bol nezastupiteľnou oporou britskej monarchie a jeho oddanosť verejnej službe bola vzorom pre občanov Spojeného kráľovstva. Slovensko – rovnako ako aj ostatné krajiny EÚ – vzdalo zosnulému vojvodovi z Edinburghu úctu spustením vlajky na pol žrde na budovách veľvyslanectva a rezidencie, ktoré sa nachádzajú v Londýne.

1
Uložiť článok
Komentovať