Foto: instagram.com (adinugraha.19, magazineeofcelebrities)

Michaela / / Série
Správa o smrti 14-ročnej modelky Vlady Dziuby šokovala celý svet. Teraz vyšli najavo ďalšie absurdnosti celého prípadu.

O smrti nádejnej ruskej modelky, Vlady Dzyuby z Permu, sme vás informovali pred niekoľkými dňami. Zomrela ďaleko od domova, v čínskom Šanghaji, kde sa pokúsila preraziť. Jej smrť však ukázala na otrockú prácu modeliek, ktoré miesto troch dní pracovali 12 hodín denne, pričom nemali prístup ani k základnej zdravotnej starostlivosti. V súvislosti s prípadom však vyšlo najavo, že modelky doslova zdierali. Ich celodenná mzda bola naozaj na zaplakanie. 

Nekonečná módna prehliadka sa konala v Šanghaji. Pre nejednu ruskú modelku je pracovná cesta do Číny splneným snom, a to bez ohľadu na to, že počas tejto stáže nemajú uzatvorené žiadne zdravotné poistenie. Pre mladučkú Vladu to malo fatálne dôsledky. Podľa Siberian Times sa Vlada necítila dobre, trpela meningitídou, no bála sa vyhľadať lekársku pomoc, pretože by ju nemala z čoho zaplatiť. Krátko predtým, než opäť vystúpila na mólo, upadla do kómy. Lekári dva dni bojovali o jej život, avšak dievčinu sa im už nepodarilo zachrániť.

Horror as Russian model, 14, works herself to DEATH during three-month assignment in China.(A 14-year-old model who collapsed and died moments before she was due on the catwalk was suffering from "utter exhaustion", doctors have said. Vlada Dzyuba, from Russia, was on a three-month assignment in China after being recruited by an agency. According to reports she was on a "slave labour" contract without medical insurance. Her mother said Vlada had told her she was constantly tired but was too afraid to go to hospital. She had been taking part in a gruelling 13-hour Asian fashion show in Shanghai when she collapsed and fell into a coma. She never regained consciousness, dying two days later, say reports. A preliminary post-mortem exam concluded the cause of death was meningitis made worse by "utter exhaustion") #rip #death #russian #model #vladadzyuba #china #catwak #fashion #photo #photograoher #health #wellness #beauty

A post shared by Latest News (@the.latest.news) on

Samotná Vlada cítila, že sa niečo deje. Len pár hodín pred smrťou volala mame, ktorej sa jej sťažovala na sústavnú únavu a vyčerpanie. Nemohla si však dovoliť ísť k lekárovi, a to z jednoduchého dôvodu. Nemala by ho z čoho zaplatiť. Agentúra, ktorá sprostredkováva mladým Ruskám „prácu snov,“ im stanovila naozaj otrocké podmienky. Dievčatám strhávala z výplaty ubytovanie, letenky aj jedlo. Tým ostávalo na deň približne 7,18 €, čo je naozaj žalostne málo. Okrem toho Šanghaj nepatrí medzi najlacnejšie mestá. Dievčatám bez skúseností a snahy zabojovať o svoje práva, neostávalo nič iné, než mlčať a veriť v lepšiu budúcnosť.


Čínska modelingová agentúra popiera očividné dôkazy

„Dzyuba mala počas dvojmesačnej stáže v Číne 16 rôznych prác. Počas nich mala pravidelné prestávky na oddych a väčšina z nich sa skončila do ôsmych hodín. Oproti ostatným modelkám mala naozaj mierne tempo,“ povedal pre The Global Times  Zheng Yi, majiteľ modelingovej agentúry ESEE Model Management. Tak sa zdá, že mu uverí len málokto. Začínajú sa ozývať hlasy, ktoré ukazujú odvrátenú stranu tvrdého modelingového biznisu, ktorý má už na svedomí nejeden dievčenský život. Aj ruské veľvyslanectvo tvrdí, že dievčatá mali v zahraničí zabezpečenú zdravotnú starostlivosť. Ak sa niektoré z nich necítilo dobre, bolo poslané do nemocnice, pričom ruská strana preplatila všetky náklady. Keby to však naozaj bolo tak, Dzyuba by nemala prečo nevyhľadať lekársku pomoc. Prípadom sa i naďalej zaoberá polícia. Veríme, že niečo podobné sa už nebude nikdy opakovať.

Pozri aj: Modelka, ktorá prijímala denne len 500 kalórií, zverejnila fotografie, ktoré ukazujú jej transformáciu

independent.co.uk
0
Komentovať (0)