foto: Flickr CC, Sam Beebe, freegreatpicture.com

Európski meteorológovia sa zhodujú, že taký vietor, aký nás zajtra čaká na našom území nemá obdobu. Očakávajú sa obrovské škody v mnohých štátoch.

Bude to najmohutnejšia veterná smršť za uplynulé roky a možno aj desaťročia. Meteorológovia naprieč mnohými štátmi Európy vydali najvyššie výstrahy 3.stupňa. Takýto silný vietor nemá na európskom vnútrozemí obdobu. V novodobej histórii máme len zopár podobných veterných búrok. Jedna z najznámejších je veterná búrka Kyrill, ktorá pripravila o život v Európe 45 ľudí, z toho 4 v susednom Česku.

Tryskové prúdenie, teda vietor vo výške 10 km dosiahol podobné hodnoty ako sa očakáva počas zajtrajšieho dňa. Vietor v tejto výške by mal zajtra dosiahnuť rýchlosť až cez 300 km/h, pričom zaujímavé je to, že v našom okolí bol najsilnejší vietor v tejto výške na poľskej stanici Legianowo 28. decembra 2016, kedy vietor dosiahol rýchlosť 299,5 km/h. Zajtrajší vietor tak v tejto výške môže presiahnuť 300 km/h a prepíše tak rekordy. To sa však dozvieme až zajtra, kedy meteorológovia vypustia meteorologické balóny, aby to zmerali.

foto: iMeteo

Takéto silné tryskové prúdenie je nezvyčajné. V našej oblasti sa vyskytuje maximálne okolo rýchlosti 130 až 150 km/h. Jeho dvojnásobná rýchlosť, preto prinesie značné problémy a škody.

Aj v nížinách okolo 120 km/h

Vietor by mal začať silnieť zajtra v ranných a dopoludňajších hodinách, pričom najsilnejší vietor sa očakáva krátko po poludní. Vietor by mal byť najvýraznejší na juhozápade, kde môže vietor prekračovať nárazy s rýchlosťou 100 km/h. Slabnúť vietor začne podvečer, no v Tatrách naopak začne ešte viac silnieť.

Napríklad pre Bratislavu očakávajú numerické modely, že o 12:00 dosiahne vietor rýchlosť v nárazoch až 35 m/s, čo je 126 km/h.

Vietor však bude silný na celom území. Nárazy dosiahnu aj v nižších polohách rýchlosť 60 až 100 km/h.

Očakávajú sa mimoriadne škody

Vietor s nárazmi cez 100 km/h je v nižších polohách nezvyčajný. Už teraz je preto isté, že vietor, pred ktorým varujú v Nemecku, v Poľsku, v Česku, v Rakúsku, v Maďarsku a aj u nás prinesie rozsiahle materiálne škody. V týchto štátoch platia najvyššie červené výstrahy 3.stupňa.

Odporúčania teda znejú, aby ste radšej zajtra zostali doma a poriadne ukotvili všetky voľne stojace predmety. Taktiež svoje autá nenechávajte pod stromami.

Ak zajtra plánujete cestovať, tak rátajte s rozsiahlymi komplikáciami. Vietor celkom určite výrazne obmedzí železničnú, cestnú aj leteckú dopravu.

Herwart môže opäť spustošiť Tatry. Vietor dosiahne 200 km/h

Problémy budú mať zajtra nielen nižšie polohy, ale aj oblasť Tatier, kde bohužiaľ nie je vylúčená ďalšia veterná kalamita. Numerické modely, ktoré sú presnejšie ako po poslednej veternej kalamite v roku 2004 očakávajú extrémne hodnoty.

Pre Lomnický Štít očakávajú numerické modely nárazy vetra s rýchlosťou 50 m/s (180 km/h), pre Skalnaté Pleso s rýchlosťou 57 m/s (205 km/h) a pre Tatranskú Lomnicu 40 m/s (144 km/h).

Nedeľa prinesie najextrémnejší vietor za uplynulé roky a my budeme samozrejme pri tom. Aktuálnu situáciu vo Vašom okrese nájdete TU.

iMeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )