Foto: Archív TASR

Spevník Európskej únie má zblížiť jednotlivé členské krajiny.

Európska únia sa rozhodla jednotlivé členské štáty zblížiť pomerne zaujímavou formou. Už čoskoro vznikne spevník Európskej únie, v ktorom bude mať každý členský štát zastúpenie svojimi občanmi zvolených ľudových či populárnych piesní. Kým v niektorých krajinách EÚ je už hlasovanie ukončené, na Slovensku prebieha do 21. januára. 

Vytvoriť spevník Európskej únie môžete aj vy. Stačí sa zapojiť do hlasovania na stránke www.eu-songbook.org. Každá krajina do spoločného spevníka EÚ prispeje celkom šiestimi skladbami, po jednej vždy z každej kategórie. Prvotný výber slovenských piesní mali na starosti učitelia a študenti VŠMU a vybraní slovenskí umelci. Do hlasovania však môžete prispieť vždy aj mimo výber svojím vlastným návrhom.

Pieseň o láske

V užšom výbere piesní o láske, ktoré majú reprezentovať Slovensko v spoločnom európskom spevníku, sa okrem ľudových piesní Láska, bože láska, Červené jabĺčko či Čierne oči choďte spať, nachádzajú aj šlágre populárnej slovenskej hudby. Vo výbere je možné zahlasovať za Vyznanie v podaní Mariky Gombitovej, hitu Voda čo ma drží nad vodou od Elánu či Kristínka iba spí od Petra Nagyho.

Pieseň o prírode, alebo ročných obdobiach

Krásy slovenskej prírody opisuje v hudobnej tvorbe množstvo skladieb, mnohé pôvodom ľudové. Do užšieho výberu sa však dostala len jediná a to Páslo dievča pávy. Ľudovú tvorbu nahrádza Aká si mi krásna, Pieseň o rodnej zemi, V dolinách, Od Tatier k Dunaju či dokonca Horehronie od speváčky Kristíny.

Pieseň o slobode, alebo mieri

Vzhľadom na históriu Slovákov bolo v kategórii o slobode a mieri zrejme z čoho vyberať. V užšom výbere sa nakoniec objavili do slovenského povedomia hlboko zakorenené piesne ako Na Kráľovej holi, Kto za pravdu horí či Keby som bol vtáčkom. V zozname však nájdete aj hit skupiny Tublatanka Ľoď do neznáma či Pieseň o slobode s textom od Antona Srholca.

Pieseň o viere

V kategórii pieseň o viere sa až dvakrát objavuje ďalší autor populárnej slovenskej hudby. Pavol Habera má zastúpenie piesňami Daj Boh šťastia tejto zemi, hudobne aj s piesňou Chlap z Kríža. V užšom výbere je možné nájsť aj Katku Knechtovú (Muoj Bože) či Roba Grigorova (Láska, viera, nádej). Hlasovať možno aj za hymnu Mariánskeho kňazského hnutia.

Detská pieseň

Ľudové piesne získali najväčšie zastúpenie práve v kategórii detských piesní. Nájdete tu Kukulienka, kde si bola, Maličká som, Jedna druhej riekla, Kolo kolo mlynské či Pec nám spadla.

Najnovšie články