Rebríček 21 krajín, ktorý ukazuje, do ktorých krajín sa oplatí presťahovať a prečo.

Mnohí ľudia po ukončení štúdia uvažujú o presťahovaní sa do inej krajiny, kde majú väčšie možnosti uplatnenia. Na Slovensku sa často uvažuje o krajinách ako je Veľká Británia, Nemecko, či dokonca USA. Tieto krajiny, aj keď ponúkajú oveľa viac pracovných možností, prinášajú so sebou aj väčšie životné náklady a aj mnohé ďalšie problémy, ktoré sú spočiatku prehliadané. 

Nový prieskum spoločnosti InterNations analyzoval dáta až od 14 300 ľudí, ktorí sa presťahovali zo svojej domovskej krajiny do inej. To predstavuje až 174 národností v 191 krajinách sveta. V rámci prieskumu mali hodnotiť prácu, osobný život, prístup k zdravotnej starostlivosti, k vzdelaniu, ale aj možnosti na voľný čas, tiež hodnotili osobné šťastie či dopravnú infraštruktúru. Rovnako ale hodnotili aj náklady na bývanie a ostatné výdavky. Významnou časťou hodnotenia bolo životné prostredie no napríklad aj bezpečnosť krajiny. Dokopy hodnotili až 43 aspektov života v zahraničí na bodovacej škále od 1 do 7.

Na základe analýzy všetkých dát, spoločnosť zostavila rebríček 21 krajín, do ktorých sa oplatí presťahovať.

21. Dánsko – Krajina má najkrátší pracovný týždeň zo všetkých hodnotených krajín, no v zozname Dánsko prepadlo kvôli kvalite života a kvôli malej možnosti realizácie potenciálu detí.

Pixabay

20. Maďarsko – Krajina sa dostala na túto pozíciu vďaka svojim relatívne nízkym životným nákladom a bohatým pracovným príležitostiam.

Pixabay

19. Fínsko – 74% rodičov je veľmi spokojných so vzdelávacím systémom. Taktiež Fínsko získalo veľa bodov v kategórii Zdravie a pohoda.

Pixabay

18. Ekvádor – Krajina sa dostala do zoznamu vďaka tomu, že poskytuje veľké možnosti na cestovanie.

Pixabay

17. Luxembursko – Dôvodom takejto „spodnejšej“ priečky je, že životné náklady v Luxembursku sú veľmi vysoké. Avšak pracovné príležitosti, krásna príroda, kvalitná zdravotná starostlivosť a výborný vzdelávací systém robia z Luxemburska krajinu, kde sa oplatí presťahovať.

Pixabay

16. Austrália – Táto krajina je považovaná za jednu z najlepších miest na svete pre život s rodinou. Dostupnosť kvalitného vzdelávania je na vysokej úrovni.

Pixabay

15. Francúzsko – Krátky pracovný týždeň, kvalitné a dostupné školstvo, krásna príroda ako aj bohatá kultúra, vyšvihla Francúzsko na 15 pozíciu.

Pixabay

14. Portugalsko – Až 91% respondentov uviedlo, že sú so svojim životom v Portugalsku veľmi spokojní.

Pixabay

13. Nový Zéland – Lepšia zdravotná starostlivosť ako v Austrálii a lepšia dostupnosť všetkých služieb znamená, že Nový Zéland predbehol svojho pomyselného „rivala“ – Austráliu.

Pixabay

12. Kanada – Milí a srdeční ľudia, krátky pracovný týždeň a výborné životné prostredie. To všetko má za následok, že Kanada si v tomto rebríčku oproti minulému roku polepšila.

Pixabay

11. Južná Kórea – Možnosť budovania kariéry a priaznivé životné prostredie, ktoré je vhodné pre rodiny s deťmi, to je dôvod, prečo sa Južná Kórea skoro dostala do „top desiatky“.

Pixabay

10. Švajčiarsko – Kvalitná zdravotná starostlivosť, výborná úroveň vzdelávania a veľké pracovné príležitosti. Dôvodom, prečo je Švajčiarsko iba na desiatom mieste, sú veľké životné náklady.

Pixabay

9. Nemecko – Ľahká dostupnosť práce, dobrá životná úroveň, priemerné náklady na život. To z Nemecka robí zaujímavú krajinu na presťahovanie sa.

Pixabay

8. Singapur – Mestský štát, ktorý sa však v rebríčku oproti minulosti prepadol, kvôli vysokým životným nákladom a kvôli zhoršenej zdravotnej starostlivosti.

Pixabay

7. Slovenská republika – InterNations zaradila Slovensko na túto priečku vďaka nízkym nákladom, dobrej starostlivosti o deti, a tiež vďaka dobre dostupnosti vzdelávania. Slovensko je tiež hodnotené ako veľmi bezpečná krajina s krásnou prírodou a mnohými možnosťami na sebarealizáciu.

Pixabay

6. Malta – Pokojný malý ostrov v Stredozemnom mori, dlhodobo boduje na popredných miestach tohto hodnotenia. Krásna príroda, výborná dostupnosť a dobrý vzdelávací systém láka ľudí z celého sveta.

Pixabay

5. Kostarika – Príroda, príjemné počasie, a tiež malé jazykové bariéry umiestnili Kostariku na piate miesto. 80% respondentov uviedlo, že sa v Kostarike cítia ako doma.

Pixabay

4. Španielsko – Teplé počasie, prívetivosť ľudí, a tiež mnohé možnosti na sebarelizáciu urobili zo Španielska miestom, kam sa chce presťahovať mnoho cudzincov.

Pixabay

3. Japonsko – Pokojné prostredie, kvalitná zdravotná starostlivosť, excelentná doprava, avšak vysoké náklady pre život. To všetko spôsobilo, že Japonsko je na treťom mieste.

Pixabay

2. Rakúsko – Kvalitná dopravná infraštruktúra, no najmä čisté životné prostredie, zabezpečilo Rakúsku prvé miesto v kategórii Zdravie a druhé v celkovom rebríčku.

Pixabay

1. Taiwan – Kvalitná zdravotná staroslivosť a jej dostupnosť veľmi pomohla tomuto ostrovu. Na prvé miesto sa dostal Taiwan najmä kvôli tomu, že získal najviac bodov v kategórii kvalita života.

Pixabay

Prekvapilo vás umiestnenie Slovenska na siedmej priečke? Čo si myslíte o tom vy? Je to oprávnené, alebo by sme mali byť na lepšom, či naopak na horšom mieste? Napíšte nám váš názor v diskusii. 

Pozri aj: TOP 10: Najkrajšie zimné miesta Európy, ktoré sa menia na rozprávku

interez.sk (mmm), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články