Ilustračná foto: Pexels

Zamestnanci chýbajú najviac v autopriemysle, opravách a potravinárstve.

Zamestnanci v SR chýbajú najviac v automobilovom priemysle, opravách strojov a zariadení a v potravinárstve. Uviedol to Inštitút finančnej politiky (IFP) v komentári k údajom o májovej nezamestnanosti, ktoré zverejnilo 20. júna Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

„Na trhu práce pretrváva nedostatok zamestnancov. Zamestnanci chýbajú najviac v automobilovom priemysle, opravách strojov a zariadení a v potravinárstve. Dopyt po operátoroch strojov je oproti obdobiu spred pandémie vyšší až o polovicu. V službách nevedia obsadiť pozície v doprave a programovaní. Počet voľných pracovných miest v máji výrazne narástol. ÚPSVaR evidovalo až vyše 94 000 otvorených pracovných ponúk, čo je veľmi blízko maxima z roku 2019,“ spresnili analytici IFP.

Výrazné regionálne rozdiely

Aktuálne počet záujemcov o prácu podľa inštitútu prevyšuje počet dostupných voľných pracovných miest len o tretinu, regionálne rozdiely sú však výrazné. Najakútnejšia situácia s nedostatkom zamestnancov je v okresoch Nitra a Bratislava, kde na jedného nezamestnaného pripadajú viac než tri ponuky práce. Naopak, v okresoch Kežmarok, Stropkov a Poltár sa eviduje na jednu pracovnú ponuku viac ako 40 uchádzačov o zamestnanie a v okrese Gelnica až takmer 90.

IFP upozornil, že jedným z problémov ponuky na trhu práce je jej kvalifikačná štruktúra. Podľa OECD pracuje vyše tretiny ľudí na Slovensku mimo svojho odboru. V porovnaní s ostatnými krajinami Slovensko vykazuje najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sú prekvalifikovaní na svoju pozíciu. Na druhej strane, v skupine nezamestnaných v najproblematickejších okresoch má až vyše 40 % uchádzačov len základné vzdelanie.

Pokles nezamestnaných

ÚPSVaR vo štvrtok (20. 6.) informovalo, že počet nezamestnaných ľudí evidovaných na úrade práce zaznamenal pokles už štvrtý mesiac po sebe, najviac na východe Slovenska v Košickom a Prešovskom kraji. Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti podiel disponibilných uchádzačov dosiahol v máji tohto roka úroveň 3,78 % z aprílových 3,82 %.

Uložiť článok

Najnovšie články