Foto: TASR - Ondrej Hercegh

Kysučan Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus 20 mesiacov väzenia.

Kysučan Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus úhrnný nepodmienečný 20-mesačný trest odňatia slobody. V pondelok popoludní o tom rozhodla samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Extrémista sa v minulosti preslávil tým, že v roku 2015 ponúkal za každého zastreleného migranta 25 eur, za čo bol právoplatne odsúdený na podmienečný trest. Keďže sa však nepoučil a došlo u neho k recidíve, súd bol tentokrát nemilosrdný. Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň dostal trest prepadnutia veci – trička, rúška a dvoch mobilných telefónov.

Nepoučil sa

Súd uznal Dávida Kúrňava za vinného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd a z prečinu prechovávania extrémistického materiálu. „Súd z obžaloby vypustil niektoré jej body,“ ozrejmila sudkyňa Pamela Záleská.

Ilustračná foto: TASR/AP

K časti spáchaných skutkov sa Kúrňava počas pojednávania priznal. Súd to však nebral do úvahy ako poľahčujúcu okolnosť. Záleská zdôraznila, že k čiastkovému priznaniu prišlo až pod ťarchou dôkazov.

U obžalovaného preto prevažovali podľa jej slov priťažujúce okolnosti. Ako ďalej uviedla, uloženie podmienečného trestu odňatia slobody či iného alternatívneho trestu neprichádzalo do úvahy, lebo prišlo u obžalovaného k recidíve konania po relatívne krátkom čase.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhoval uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody a zaradenie obžalovaného do ústavu so stredným stupňom stráženia. „Ak som sa aj dopustil nejakého trestného činu, nespáchal som ho úmyselne,“ vyhlásil ešte po skončení sa dokazovania Dávid Kúrňava. Obe strany si ponechali lehotu na podanie odvolania.

Sudkyňa zdôraznila, že obžalovaný aj na základe toho, že už bol v minulosti potrestaný, musel mať vedomosť o protiprávnosti svojho konania. „Minimálne dvakrát mu bolo v rámci predošlých súdnych konaní vysvetlené, kde sú hranice,“ podotkla Záleská.