Foto: Kalpak Travel (Flickr), Darrell Chaddock (Unsplash)

Uzbekistan bude pre Slovákov už čoskoro prístupnejší.

Dodnes je pre svetový cestovný ruch veľkou záhadou. Veľa ľudí Uzbekistan nenavštevuje a to napriek tomu, že jeho potenciál v oblasti turizmu je obrovský. Stredoázijská krajina totiž ležala na kedysi významnej Hodvábnej ceste, ktorej pozostatky, pamiatky a kultúru tu možno cítiť dodnes. Slováci budú mať navyše čoskoro krajinu navštíviť bez nutnosti požiadať o víza.

Uzbekistan je najľudnatejšou krajinou v Strednej Ázii. Suché, púštne oblasti kontrastujú s úrodnými oblasťami, ktoré križujú rieky Amudarja a Syrdarja. Uzbekistan ukrýva veľký potenciál v oblasti cestovného ruchu najmä vo svojej histórii a polohe na niekdajšej Hodvábnej ceste. Aj keď je svetom zatiaľ „neobjavený“, viacerí cestovatelia sa zhodujú na to, že v najbližších rokoch sa tento trend s veľkou pravdepodobnosťou zmení.

foto: Martin Navrátil, travelistan.sk

Od februára pre slovenských turistov cestujúcich do Uzbekistanu platí bezvízový režim. Informoval nás o tom cestovateľ Martin Navrátil s tým, že informácia je potvrdená napríklad aj ambasádou Uzbekistanu vo Viedni.  Žiadne byrokratické papierovanie nás tak už nečaká a to v prípade, že sa do Uzbekistanu chystáme na dobu kratšiu ako 30 dní.

Slováci tak budú mať prístupnejšiu možnosť navštíviť krajinu, kde je možné prenajať si celé námestie, kde vlaky jazdia rýchlosťou 250 km/h a stoja menej ako u nás. Najväčšími lákadlami však určite budú destinácie ako Samarkand, Buchara, Taškent, noc v tradičných uzbeckých jurtách či spoznávanie miestnej kultúry.

Foto: Tomáš Kubuš

Ako sa dostať do Uzbekistanu?

Zo Slovenska sa do Uzbekistanu nelieta. Využiť však môžeme letiská vo Viedni a v Budapešti, odkiaľ sa do hlavného mesta Uzbekistanu Taškent možno dopraviť už od cca 350 €.

Pár zaujímavostí o Uzbekistane od cestovateľa Tomáša Kubuša:

Článok o vysokorýchlostnej železnici v Uzbekistane od Martina Navrátila:

Uzbekistan a história Hodvábnej cesty od Martina Navrátila:

Najnovšie články