Foto: TASR/AP

Matej Mensatoris / / News
Líder Severnej Kórey na svoju prepravu využíva záhadný opancierovaný vlak. Dal si ho vyrobiť ešte jeho otec, ktorý sa bál lietania.

Severná Kórea je krajina ako žiadna iná. Pravidelne vás o tejto krajine informujeme na našej stránke, či už sú to napríklad tajné fotografie, ktoré režim zakázal uverejniť, alebo absurdné vyjadrenia jej vodcu, ktorý dokáže napríklad ovládať počasie. A napriek tejto jeho veľkej schopnosti, na prepravu svojej „maličkosti“ využíva pomerne zastaralý spôsob. A to vlak. No ani ten nie je obyčajný. 

„Train force one“ je posmešne označovaný vlak, ktorý využíva Kim Čong Un na svoju prepravu, najmä po svojej krajine, ale aj do spriatelenej Číny. Najnovšie svojim záhadným vlakom navštívil hlavné mesto Číny – Peking. Olivovozelený vlak so žltým lemom je ten, ktorý dal vyrobiť jeho otec Kim Čong Il. Ten údajne mal fóbiu z lietania.

Vlak o šiestich súpravách a celkovo o 90 vozňoch, ale rozhodne nie je obyčajným vlakom. Kým prvá časť kontroluje, či je na trati všetko tak ako, má stredná časť je obrnená pancierom, aby vodcu chránil pred prípadným teroristickým útokom. Vlak ale rozhodne to nie je žiadny šprintér. Jeho rýchlosť je iba 60 km/hod. Vo vnútri sa nachádza luxusné kupé určené pre vodcu, jeho rodinu či významných severokórejských predstaviteľov. Ako uvádza denník SME, v roku 2004 v ňom sedel vtedajší diktátor Kim Čong Il, keď v železničnej stanici explodoval vlak naložený chemikáliami a ropou. Explózia si vyžiadala až 160 mŕtvych a tisícku zranených. Či to bol pokus o atentát nie je známe.


Pre otca dnešného lídra sa tento záhadný vlak stal aj miestom smrti. V roku 2011 dostal infarkt práve v ňom. Jeho syn a terajší vodca Kim Čong Un vlak ale stále s obľubou využíva.

Pozri aj: Úprimný úsmev alebo obyčajná propaganda? Sestra Kim Čong-una si svojim pôvabom získala Južnú Kóreu a šokovala celý svet

sme.sk, nypost.com
0
Komentovať (0)