Blue Marble Private

Matej Mensatoris / / News
Britská cestovná kancelária ponúka expedíciu k najslávnejšiemu vraku lode na svete.

15. apríla 1912, päť dní po začatí svojej prvej a zároveň poslednej plavby, narazil Titanic do ľadovca, čím započal asi najznámejšiu lodnú tragédiu v histórií. Slávny Titanic tak svoju plavbu zo Soupthamptonu do New Yorku nikdy nedokončil. Od tej doby, sa tento 260 metrový parník, nachádza v hlbokých vodách Atlantického oceánu pri pobreží Newfoundlandu a je považovaný za prakticky nedostupný. Teraz ale cestovná kancelária plánuje hlbinné výlety k tomuto „nepotopiteľnému“ vraku.

Slávu Titanicu oživil pre modernú dobu dnes už kultový film Titanic, z roku 1997. Aj keď sme vďaka filmu mohli nahliadnuť, ako to asi v tej dobe v luxusnom parníku vyzeralo, v skutočnosti pozrieť sa na naň bolo, až na pár výnimiek, do dnešných dní nereálne.

wikimedia.org

To ale chce londýnska cestovná kancelária zmeniť a ponúka možnosť pozrieť si najslávnejší vrak z blízka a na vlastné oči. Spoločnosti Blue Marble Private chce zahájiť prvú potápačskú expedíciu k vraku v máji 2018. Deväť ľudí vyrazí z pobrežia kanadského Newfoundlandu na osemdňovú cestu, ktorá vyvrcholí ponorom k vraku Titanicu.

wikimedia.org

Špeciálne navrhnutá ponorka vyrobená z titánu a uhlíkových vlákien sa ponorí do hĺbky štyroch kilometrov až k samotnému vraku lode. Potápači budú mať možnosť dostať sa tak na palubu lode, a tiež aj k slávnemu veľkému schodisku. Je to vôbec prvýkrát, čo sa môže laická verejnosť dostať k Titanicu, aj keď to nebude rozhodne lacná záležitosť. Veď výlet za takmer 100 tisíc eur si rozhodne nemôže dovoliť každý.

Mimochodom pri zohľadnení inflácie je táto suma ekvivalentná tomu, koľko zaplatili cestujúci prvou triedou na palube Titanicu v roku 1912.

Pozri aj: Violet Jessopová, žena, ktorá bola takmer nesmrteľná. Prežila všetky havárie sesterských lodí Olympic, Titanic a Britanic

interez.sk (mmm), businessinsider.com


Komentovať (0)