mysteryofthelastolympian.com

Hovorí sa, že náhody neexistujú a že všetko, čo sa má stať sa jednoducho stane. Svoje o tom vie aj Violet Jessopová, žena, ktorá mala obrovské šťastie v nešťastí a to dokonca trikrát.

Slečna nepotopiteľná, žena s obrovským šťastím alebo žena nosiaca smolu. Aj takto mnohí nazývajú ženu, ktorá prežila tri havárie známych lodí. Ako sa to však mohlo stať?

Violet sa narodila ako prvé z deviatich detí írskych emigrantov Williama a Katherine Kelly Jessopových v Argentíne, v roku 1887. Z detí prežilo len šesť súrodencov, pričom Violet v detstve ochorela na tuberkulózu. Po smrti otca sa rodina vrátila do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska. V roku 1908 jej matka ťažko ochorela, a tak Violet opustila školu a stala sa stevardkou v Royal Mail Line. V roku 1910 začala pracovať u White Star Line. V službe na mori Violet prežila neuveriteľných 42 rokov.

mentalfloss

V roku 1910 začala Violet pracovať ako stevardka pre White Star na lodi RMS Olympic. Bola to luxusná loď a práve v tom čase bola najväčšou civilnou loďou. Violet bola na palube 20. septembra 1911, kedy Olympic odišiel zo Southamptonu a zrazil sa s britskou vojnovou loďou HMS Hawke. Nedošlo k žiadnemu úmrtiu a to aj napriek poškodeniu lode, ktorá bola schopná vrátiť sa do prístavu, bez toho, aby sa potopila.

olympic

Jej dobrodružstvo však pokračovalo aj na lodi, ktorú pozná celý svet. Titanic, sa stal jej ďalšou zastávkou. Violet nastúpila na loď v roku 1912, vo veku 25 rokov a to opäť ako stevardka. 14. apríla narazil na ľadovec v Severnom Atlantickom oceáne. Titanic stroskotal počas svojej prvej plavby v noci zo 14. na 15. apríla roku 1912. Zahynulo okolo 1 500 cestujúcich a členov posádky. V tom čase išlo o najväčší osobný parník sveta. Titanic sa potopil dve hodiny po kolízii. Violet si spomína, ako stála na palube a pomáhala ľuďom, ktorí nehovorili anglicky, aby pochopili rozkazy. Pozerala sa, ako všetci pomáhajú so záchranárskymi člnmi. Sama bola pridelená do záchranného člna s číslom 16. Vďaka nemu prežila. V čase, keď na lodi vládla panika, dôstojník jej podal dieťa, aby sa oň postarala. Na druhý deň k nej prišla matka dieťaťa a bez slov, bez vďaky, schmatla dieťa a odišla.

travelandleisure

Violet však stále nestačilo. Počas prvej svetovej vojny slúžila ako pracovníčka pre červený kríž. Loď bola postavená v čase prvej svetovej vojny, takže od samého začiatku slúžila ako nemocničná loď. 21.novembra 1916 Britannic na svojej šiestej plavbe narazil na mínu a za 55 minút sa potopil. Zapríčinil smrť 30 ľudí. Britské úrady predpokladali, že loď bola zasiahnutá torpédom, alebo narazila na mínu nemeckej armády. Začali sa šíriť konšpiračné teórie a tie naznačovali, že Briti boli zodpovední za potopenie svojej vlastnej lode. Pokiaľ ide o skutočné príčiny, vedci nedokázali objasniť, čo sa naozaj stalo. Kým sa Britanic potápal, Violet a ďalší cestujúci boli skoro zabití vrtuľami lode, pri záchrannom člne. Na to aby sa zachránila, musela z lode vyskočiť. Utrpela neľahké zranenia hlavy, no napriek poraneniu dokázala prežiť. Violet sa však opäť vrátila k práci pre White Star Line v roku 1920.

DeviantArt

Violet Jessopová zomrela v roku 1971 na zastavenie srdca. Aj napriek dobrodružnému životu sa dožila vysokého veku.

Pozri aj: Simo Häyhä prezývaný Biela smrť: Najvražednejší ostreľovač v histórii ľudstva, ktorý zabil neuveriteľných 502 vojakov

Interez.sk (Anna Zábojníková),wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články