Foto: Anja Kosi (flickr.com)

Môžeme byť na ne právom hrdí. Sú krásne a užitočné.

Na svete dnes existuje niekoľko stoviek psích plemien, ktoré však majú jediného spoločného predka. Proces domestifikácie vlka začal asi pred 12 000 rokmi a od tohto momentu teda začal existovať i rozmanitý svet psov. I na Slovensku máme jedinečné národné psie plemená. Poznáte ich? 

Na našom území bolo počas histórie vyšľachtených celkom päť psích plemien. Ak očakávate milého slovenského psíka, ktorý sa akurát zmestí do kabelky, potom ste na omyle. Slovenskí kynológovia sa už v začiatkoch šľachtenia zamerali na to, čo slovenský ľud skutočne potreboval. A to boli pastierski pomocníci, lovecké psy a ochrancovia, na ktorých sa ľudia mohli skutočne spoľahnúť.

Slovenský čuvač

Snáď najtradičnejšie slovenské plemeno patrí do rodiny stredoeurópskych bielych pastierskych psov. Na Slovensku má dlhú tradíciu, a to najmä pod Tatrami, kde ho horali a pastieri na pomoc využívali už pred mnohými storočiami. Slovenský čuvač je známy ako pastiersky pes, no v skutočnosti je skôr psom strážnym. Tento mohutný pes dokáže stádo svojho ochrániť i pred najväčšími predátormi našich lesov, ktorými sú vlci a medveď. Sfarbený je tradične dobiela, a to preto, aby ho pastier i v tme dokázal rozlíšiť od veľkých šeliem. Slovenský čuvač je chránený hustým kožuchom, ktorý ho chráni i pred najextrémnejšími prejavmi počasia v slovenských horách. Nejde však len o „mohutného SBS-kára“. Tieto psy sa vyznačujú vysokou inteligenciou, sebavedomím a pre svojich pánov sú skvelými spoločníkmi.

Kennel Slovenský čuvač z Horních vinic
litter at Janin ranc SK

Slovenský hrubosrstý stavač

Slovenský hrubosrstý stavač je národným plemenom, ktoré je oproti ostatným o niečo menej známe, čo mu však neuberá na dôležitosti. Plemeno vzniklo kvôli potrebe poľovníkov, ktorým k práci chýbal stavač prispôsobený na podmienky slovenských lesov. Slovenský hrubosrstý stavač je výborným pomocníkom pri love. Ide o silného a odvážneho psa, ktorý je výborný najmä v hľadaní a prinesení strelenej zvery. Je však i skvelým spoločníkom a napriek svojej ostrosti je pomerne ľahko cvičiteľný, priateľský a razom sa vie stať miláčikom celej rodiny.

Foto: Martina Vernerová (wikipedia.org)

Cema and Tara with their puppy's July 2011

Slovenský kopov

Silný, vytrvalý a odhodlaný. Taký je Slovenský kopov, poľovný durič, ktorého hlavnou úlohou je vytrvalé prenasledovanie a blokovanie diviačej zveri. Kríženie tohto plemena s inými poľovnými psami je zakázané už niekoľko storočí, a to najmä pre zachovanie jeho čistoty a výnimočných vlastností. Slovenský kopov je totiž ideálnym duričom v slovenských lesoch. Vyšľachtený bol tak, aby bol menší ako jeho predkovia, no bez toho, aby stratil na sile či vytrvalosti. A veruže nestratil. Slovenský kopov dokáže korisť prenasledovať hustým lesom i niekoľko hodín. Má vynikajúci čuch a orientačný zmysel.

Foto: Štefan Cimbalík (wikipedia.org)
Foto: Svenska Mässan (wikipedia.org)

Československý vlčiak

Československý vlčiak je pomerne mladé plemeno psa. Vznikol krížením nemeckého ovčiaka a karpatského vlka na území Československa v roku 1955. Cieľom tohto experimentu malo byť vytvorenie silného plemena s mentalitou a temperamentom nemeckého ovčiaka a silou, inteligenciou a vytrvalosťou vlka, ktorý by ochránil štátne hranice. Experiment vyšiel na jednotku. Československý vlčiak je skutočne pozoruhodné zviera, ktoré je považované za jedného z najlepších psov sveta. V armáde sa však nakoniec neuchytil. V pohraničných hliadkach sa totiž vojaci často menili, čo týchto oddaných psov miatlo. Československý vlčiak tak našiel využitie pri pátraní, love či záchrane ľudí a v neposlednom rade v bežnej domácnosti. Viac o tomto plemene sa dočítate v našom staršom článku, ktorý sme mu venovali.
Czechoslovakian wolfdog
Vlk na prechádzke

Tatranský durič

Absolútne najmladším prírastkom medzi Slovenské národné psie plemená je Tatranský durič vyšľachtený len pred niekoľkými rokmi zo slovenského kopova, bavorského farbiara a jazvečíka hladkosrstého. Nové plemeno vzniklo kvôli požiadavkám moderného poľovníctva. Cieľom bol menší, nižší, no vytrvalý pes, nenáročný na priestor a výživu, ktorého by mohli poľovníci chovať i v mestách. A šľachtenie sa podarilo. Tatranský durič je menší ako slovenský kopov a je ideálnym a všestranným spoločníkom poľovníkov v najrôznejších kútoch Slovenska. Ide o priateľské plemeno, ktoré sa však pri love mení na náruživého a temperamentného pracanta.

Posted by Michal Čekan on Montag, 31. Juli 2017

Posted by Michal Čekan on Montag, 31. Juli 2017

Pozri aj: Jeden krajší ako druhý. Toto je 25 najväčších psích plemien na svete

wikipedia.org, slovakdogbreeds.sk
Uložiť článok

Najnovšie články