Pixabay

Matej Mensatoris / / News
Od mája tohto roka bude vo Veľkej Británii obmedzený predaj mentolovcých cigariet a o tri roky si ich už nikde nekúpite.

Cigarety s mentolovou príchuťou si obľúbili mnohí fajčiari. Avšak viacerí experti z oblasti zdravia tvrdia, že tieto cigarety sú nebezpečnejšie od klasických už len preto, že fajčiar má pocit, že sú zdravšie, čo je samozrejme iba fáma. Tento problém si uvedomuje aj Veľká Británia, ktorá od mája tohto roku pristúpi k obmedzeniam v predaji takto ochutených cigariet. Spotrebiteľ si tak bude musieť kúpiť iba veľké balenie takýchto cigariet. 

V snahe obmedziť fajčenie u mladých ľudí, Veľká Británia v máji 2017 zakáže predaj 10 kusových mentolových cigariet, alebo balenie tabaku, menšieho ako 30 gramov. V druhej fáze tohto nariadenia, ktoré príde do platnosti v roku 2020, vláda plánuje úplne zakázať mentolové cigarety. Podobne ako aj u nás, aj v Británii budú na škatuľkách obrázky zobrazujúce riziká spojené s fajčením.

Pixabay

„Cigarety sú už teraz drahé, takže keď zvýšime minimálny počet na kúpu cigariet, tým ešte navýšime cenu, čo vytvorí tlak na ľudí obmedziť fajčenie“, uvádza Amanda Sandford z protifajčiarskeho združenia.

Tým, že si fajčiari budú musieť kúpiť väčšie balenia, budú tak platiť naraz viac peňazí, čo spôsobí komplikáciu najmä mladým a začínajúcim fajčiarom, ktorí jednak nechcú mať pri sebe veľké množstvo cigariet a na druhej strane nemajú dostatok peňazí.

Pixabay

Podobné obmedzenia poznáme aj zo Slovenska. U nás sa už dávnejšie zakázal predaj malých balení cigariet. Zákaz mentolových cigariet je podporovaný aj Európskou Úniou a v roku 2020 mentolové cigarety nezmiznú iba z Veľkej Británie, ale aj z iných krajín EÚ, vrátane Slovenska.

Pozri aj: Tabaková revolúcia? Rusko plánuje zakázať predaj cigariet a tabakových výrobkov ľudom narodeným po roku 2015

interez.sk (mmm), theladbible.com


Komentovať (0)