Belinda Lauová, manažérka honolulskej reštaurácie, sype syr na špagety, ktorý sú v plastovom obale

Foto: TASR/AP

Havaj by sa mohol stať prvým americkým štátom, ktorý zakáže používanie väčšiny plastových obalov v reštauráciách.

Navrhovaný zákon má za cieľ znížiť množstvo odpadu, ktorý znečisťuje oceán, informovala v utorok agentúra AP. Hoci plastové obaly zakázali už desiatky miest v USA, Havaj by bol prvým federálnym štátom, ktorý zavedie ich plošný zákaz. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Druhý návrh je ešte ambicióznejší – prevádzky rýchleho občerstvenia a reštaurácie by na základe neho dostali zákaz distribuovať a používať plastové fľaše, príbory, miešadielka, tašky a slamky.

Plastovým obalom možno čoskoro odzvoní
Plastovým obalom možno čoskoro odzvoní, Foto: TASR/AP

Podľa aktivistov má v parlamente väčšiu šancu prejsť prvá, miernejšia možnosť, ktorou je zákaz používania obalov z penového polystyrénu. Ak sa plánované zmeny podarí presadiť, budú na Havaji platiť ešte prísnejšie pravidlá než v Kalifornii, kde vlani zakázali v reštauráciách automaticky podávať plastové slamky.

Havaj by tak predstihol i opatrenia v mestách ako Seattle či San Francisco, ktoré už zakázali používanie niektorých jednorazových plastových výrobkov.

Havajský senátor Mike Gabbard tvrdí, že ľudia už po jednorazovom použití vyhadzujú až 95 percent plastových obalov. Dodal, že v Spojených štátoch sa každý deň použije a hneď vyhodí 500 miliónov plastových slamiek.

Gabbard je hlavným iniciátorom prísnejšej zmeny zákona o obmedzení plastov.