Foto: SITA/Milan illík

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Mimoriadnu schôdzu parlamentu k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) sa nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát. Prezentovalo sa rovnako ako pri prvom pokuse 47 poslancov. Ďalší pokus o otvorenie schôdze bude v utorok 13. februára o 8:00, oznámil predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Za odvolávaním stojí opozícia

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Odôvodnili ho nekompetentnosťou ministerky. Podľa nich Šimkovičová šíri nenávisť a nerozumie ničomu, čo je súčasťou jej rezortu. „Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako „kultúru slovenského ľudu“, ktorá má byť „slovenská a žiadna iná“ a odmieta „zmiešavanie iných kultúr“,“ uvádzajú opoziční poslanci v návrhu.

Podčiarkli, že petíciu za odvolanie ministerky podpísalo 188 848 ľudí a „stala sa jednou z najúspešnejších verejných podpisových akcií v slovenských dejinách“.

Opoziční poslanci poukazujú tiež na to, že Šimkovičovej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Kritizujú, že nepredstavila žiadnu odbornú víziu svojho rezortu a svoje zámery nediskutuje s odbornou obcou a predstaviteľmi rezortu.

„Mnohé jej rozhodnutia sú v rozpore s existujúcimi strategickými dokumentmi ministerstva kultúry a vládou schváleným materiálom Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu 2030,“ píše sa v návrhu. Opozícia dodala, že spôsob komunikácie ministerky je nedôstojný a „urážlivý voči mnohým a voči kultúry samotnej“.

Návrh na odvolanie ministerky predkladali poslanci PS a SaS na dvakrát, pretože prvýkrát nedodali potrebný počet podpisov, dva chýbali. Uviedli, že išlo o administratívny omyl.

Uložiť článok

Najnovšie články