Foto: pomoznemocnici.sk

Komponenty na ochranné štíty tlačia na 3D tlačiarňach firmy, ale aj desiatky jednotlivcov

Ochranné štíty pre lekárov, zdravotné sestry a ďalších ľudí, ktorí sú v prvej línii v boji s koronavírusom, vyrába už niekoľko dní partia nadšencov z Trnavy. Nemocniciam a ďalším zdravotníckym zariadeniam ich dodávajú zadarmo, peniaze na materiál získavajú prostredníctvom zbierky cez transparentný účet iniciatívy Pomôž nemocnici.

Doteraz takto získali viac ako 30-tisíc eur, za čo dokážu vyrobiť viac ako 6 000 štítov. Nemocnice by ich momentálne potrebovali okolo dvanásťtisíc. Prvé štíty dostal personál filtračného stanu pred Fakultnou nemocnicou v Trnave.

Ľuďom okolo Mareka Gabriela sa podarilo získať na spoluprácu niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú 3D tlačou, ale aj viacerých jednotlivcov z celého Slovenska, ktorí tlačia komponenty pre výrobu ochranných štítov. Na vytlačené úchyty v Trnave pripevnia samotný ochranný plast, nemocniciam pridajú aj niekoľko náhradných plastov.

Foto: pomoznemocnici.sk

„Celý projekt funguje tak, že firmám preplácame náklady na daný výrobok a domácim kutilom, ktorí nám pošlú 20 kusov, následne posielame jeden kilogram plastu, čo postačuje na tento počet štítov,“ priblížil projekt Marek Gabriel. „Naším plánom je pokryť v prvom rade dopyt všetkých nemocníc, následne budeme pokračovať súkromnými ambulanciami a nakoniec sa budeme snažiť poskytnúť tieto ochranné pomôcky ľuďom, ktorí sú v teréne, pracujú v potravinách alebo pracujú s ľuďmi,“ dodal Gabriel.

Foto: pomoznemocnici.sk

Informácie pre záujemcov o tlačenie komponentov na vlastnej 3D tlačiarni, prípadne pre tých, ktorí by chceli prispieť materiálom alebo financiami na materiál, sú na webovej stránke pomoznemocnici.sk. Tu sa môžu hlásiť aj nemocnice a zdravotnícke zariadenia, ktoré by ochranné štíty potrebovali.

1
Uložiť článok
Komentovať