Umelecká predstava signálov FRB, Foto: ESO/M. Kornmesser / CC BY

Objav vedcom ponúka vodítko na pátranie po skutočnom zdroji zvláštnych signálov.

Vedci po štyroch rokoch skúmania jednej z najväčších aktuálnych záhad astronómie prichádzajú so zaujímavými zisteniami. Rýchle rádiové záblesky, ktoré na Zemi zachytávame už viac ako desaťročie sa podľa nových poznatkov pravidelne a cycklicky opakuje. Objav vedcom ponúka vodítko na pátranie po skutočnom zdroji zvláštnych signálov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po prvýkrát ich vedci zachytili ešte v roku 2007. Signály, ktoré nazvali FRB (Fast Radio Burst), vtedy vedci považovali za dôkazy o kataklizmizckých udalostiach podobným výbuchu hviezdy, kdesi vo vzdialenom vesmíre. Nasledujúce roky túto teóriu celkom zmietli zo stola. Signály sa neustále opakovali. Teraz, po štyroch rokoch výskumu v observatóriu Jodrell Bank, sú k vyriešeniu veľkej astronomickej záhady podstatne bližšie, informuje portál Science Daily na základe tlačovej správy vedcov z univerzity v Manchestri.

Cyklus trvajúci 157 dní

Anglickí vedci skúmali rádiové signály FRB v priebehu štyroch rokov s pomocou teleskopu Lovell, ktorý je tretím najväčším svojho druhu na svete. Výskumníci sa zamerali najmä na 32 signálov, ktoré sa im počas výskumu priamo v observatóriu podarilo zachytiť. Analýzou signálov zistili, že FRB kopírujú cyklický vzorec. Rádiové signály sa objavujú v okne trvajúcom 90 dní. Potom sa na 67 dní odmlčia. Cyklus sa takto opakuje každých 157 dní bez výnimky.

Lovell teleskop, Foto: Mike Peel; Jodrell Bank Centre for Astrophysics, University of Manchester. / CC BY-SA

Nový objav vzorca, podľa ktorého sa signály FRB opakujú, ponúka vedcom vodítko k tomu, aby konečne po mnohých rokoch priblížili skutočný pôvod signálov. Za posledné roky sa totiž objavilo aj niekoľko (ne)vedeckých článkov, ktoré naznačovali, že signály môžu pochádzať od mimozemskej civilizácie z inej galaxie. Nový výskum ale vedcom množinu možných príčin zužuje. Pravidelné opakovanie podľa odborníkov súvisí s orbitálnym pohybom masívnej hviezdy alebo čiernej diery. Predpoklad o rotujúcej neutrónovej hviezde sa z dôvodu dlhého cyklu podľa vedcov stáva menej pravdepodobným.

Čierna diera, zdroj: Boston University Blazar Program

Záhada ostáva nevyriešená

Nový výskum je prelomový práve vo svojej metodike. Pozorovanie a zachytávanie signálov v ňom totiž bolo rovnako dôležité ako monitorovanie obdobia, počas ktorého teleskopy neboli schopné žiadne FRB signály zachytiť. Nový objav, ktorý hovorí o 157-dňovom cykle ja navyše v rozpore s nedávnou štúdiou vedcov z Kanady, ktorí zachytili signál opakujúci sa každých 16 dní. Britskí astronómovia preto tvrdia, že aj keď je ich objav dôležitým míľnikom, signály FRB je potrebné naďalej detailne skúmať. Bližšie informácie o ich cykle môžu totiž v budúcnosti pomôcť identifikovať presný zdroj a odhaliť tak jednu z najväčších aktuálnych záhad astronómie.

Uložiť článok

Najnovšie články