Foto: youtube.com

Takéto psychické problémy by mali postavy z Game Of Thrones v reálnom svete.

Nová séria momentálne snáď najznámejšieho fantasy seriálu Game Of Thrones práve začala a vy sa už celkom iste tešíte na osudy svojich obľúbených postáv. Kým sa však pozriete na najnovší diel seriálu, pozastavte sa s nami na malý moment nad charakteristikou niekoľkých hlavných postáv. Na „hlavu“ sa im totiž pozrel psychoterapeut. Akými poruchami by trpeli Jofrey, Ramsey či Cersei, keby boli skutočnými ľuďmi?

Psychoterapeut Kirk Honda pôsobí v americkom Seattli sa zameriava na širokú škálu problémov ľudskej psychiky. Vzťahové problémy, poruchy osobnosti, traumy, úzkosť, rodinné problémy, závislosť či zvládanie hnevu. Okrem toho je Kirk pravdepodobne i fanúšikom Game Of Thrones. Pustil sa totiž do psychoanalýzy hlavných hrdinov seriálu, ktoré, ako viete, majú so svojím ja nemalé problémy. Takto ich diagnostikoval profesionálny psychoterapeut.

Ramsay Bolton – Sexuálny sadista, sadistická porucha osobnosti a psychopatia

Utrpenie druhých mu prináša obrovské potešenie a nepociťuje pri ňom ani najmenšie výčitky svedomia. To je podľa Kirka jasný znak sexuálneho sadizmu v kombinácii so sadistickou poruchou osobnosti, ktorou by v reálnom svete pravdepodobne trpel Ramsay Bolton. Boltona pritom uvádza ako psychicky najproblematickejšiu postavu celého seriálu. Príčiny týchto porúch podľa Kirka siahajú hlboko do rodinných vzťahov v rodine Boltonovcov.
ramsay-snow-bolton

Joffrey Baratheon – Porucha správania a sadistická porucha osobnosti

Podľa Kirka trpí Joffrey osobitnou sadistickou poruchou osobnosti, ktorá je známa i ako „tyranský sadizmus“. Tá sa prejavuje vychutnávaním si fyzického i psychického poškodzovania a zneužívania druhých, v čom sa Joffrey skutočne vyžíval. Diagnostika mladistvého je však oveľa komplikovanejšia ako u dospelého, a preto je možné, že by sa Joffreyho psychické problémy v budúcnosti vykryštalizovali celkom inak. Podľa Kirka je dôvodom jeho psychických problémov najmä rodinná situácia plná konfliktov medzi jeho rodičmi ako i častý alkohol u jeho matky.
joffrey_baratheon

Cersei Lannister – Psychopatia

Osobnosť Cersei Lannister je podľa Kirka oveľa komplikovanejšia ako ostatné z tohto zoznamu. Atypické prejavy jej správania totiž nemusia nutne súvisieť s psychickou poruchou, ale môžu byť skôr výsledkom okolností, ktoré ju v živote postretli. Napriek tomu by Cersei diagnostikoval ako osobu s psychopatiou. Jej protispoločenské činy sú spojené najmä s túžbou prežiť, čo si však Cersei vykladá trošku po svojom. Viditeľný je i začínajúci problém s alkoholom, vďaka ktorému sa Cersei pravdepodobne zbavuje stresu.
Cersei Lannister

Sandor Clegane – Posttraumatická stresová porucha

Sandor Cleagane je takmer jasným príkladom posttraumatickej stresovej poruchy. Ako malý bol fyzicky zneužívaný svojím starším bratom Gregorom, ktorý mu spôsobil i nepeknú jazvu na tvári. Mnohí si myslia, že Sandor Clegane je obyčajný sadista a psychopat, no Kirk argumentuje, že táto postava často prejavuje empatiu.
Sandor Clegane

Theon Greyjoy – Štokholmský syndróm

Theon Greyjoy niekoľko násobne preplatil svoje skutky. Utrpenie, ktoré prežil, si nevieme ani predstaviť. To, čo sa s jeho osobnosťou stalo po mučení Ramsey Boltonom, sa nazýva Štokholmský syndróm. Theon má pocit, že si svoj osud za vykonané skutky zaslúži a utrpenie prijíma, dokonca Boltonovi slúži. Viac o Štokholmskom syndróme sa dozviete na tomto odkaze.
Theon Greyjoy

Pozri aj: Ako by mali vyzerať herci z Game of Thrones podľa knihy? Niektorí pôsobia verne, ostatní by potrebovali vylepšiť

iflscience.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy