Foto: instagram.com (Cheer Up Luv,)

Každá žena aspoň raz stretla debila, ktorý ju obťažoval. Mohlo to byť aj na ulici, vo vlaku či v autobuse. A všetci to vidia, no svet to stále ignoruje...

Sexuálne obťažovanie nie je len výmyslom feministiek, ktoré na sebe neznesú ani jeden mužský pohľad. V skutočnosti je to taká bežná vec, až jej žiaľbohu prestávame venovať pozornosť. Fotografka Eliza Hatch to však chce zmeniť. V svojej fantastickej fotosérii ukazuje, že sexuálne obťažovanie sa deje. A obeťou sú často aj malé dievčatká, z ktorých vyrástli zranené ženy. A to sa musí zmeniť. Spoločnosť by v žiadnom prípade nemala takéto správanie ignorovať takéto správanie. 

Eliza vytvorila projekt Cheer Up Luv, v ktorom skrz fotografie a minipríbehy rozpráva zážitky žien, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia. Nedobrovoľne sa dostali do situácie, ktorú nevedeli ovplyvniť. Často sa to nezaobišlo bez svedkov, ktorí však vôbec nezasiahli. A to je na tom to desivé.

Tušili ste, že sexuálne násilie je niečo, čo sa naozaj deje každý deň? Nedeje sa to bohužiaľ len v amerických filmoch, v ktorých ženy neraz vysúdia nemalé prachy. Sama autorka výpovednej fotosérie vraví, že je zdrvená z reality dnešných dní: „Šokovalo ma obrovské množstvo prípadov sexuálneho obťažovania, ktoré zažili ženy. Na začiatku projektu som naozaj nevedela, že ich je až toľko. Tak sa zdá, že každá žena, s ktorou som sa rozprávala, mi dokáže uviesť minimálne tri príklady. Bohužiaľ sa to deje tak často, že máloktorá žena si uvedomí, že to, čo sa jej stalo, je obťažovanie. Aj to, ak vás vyzve cudzí muž, aby ste sa usmiali, je za hranicou,“ tvrdí Eliza. 

Veľké množstvo žien jej dáva za pravdu a svojimi spoveďami ukazujú, že je to téma, o ktorej treba hovoriť. „Do Paríža som sa presťahovala ako 19-ročná. Bola som vo vlaku, keď sa mi na zadok začal tlačiť nejaký chlap. Začal sa o mňa šúchať. Najprv som si myslela, že sa len pokúša dostať z vlaku, ale potom mi začal šepkať do ucha. Chytil ma za zadok, vtedy som sa otočila a z celej sily som mu stúpila na nohu a utiekla z vlaku,“ spomína Juliette na traumatický zážitok. A takýchto prípadov je naozaj veľa.

Eliza tvrdí, že pri práci na projekte sa stretla s veľkou negativitou, frustráciou a oprávneným hnevom. No pokúsila sa ho premeniť na niečo pozitívne.

Looking for more ladies to photograph in London ! Please get in touch and get involved 🌸💕

A post shared by Cheer Up Luv 🌸 (@cheerupluv) on

„Mala som len 13, keď sa to stalo. Bola som vo vlaku, keď sa ku mne priblížil jeden chlap a chytil ma medzi nohy. Ešte sa ma pýtal, prečo sa nebavím. Všetci to videli, no nikto nezasiahol,“ hovorí Lulu. Elza dodáva, že k sexuálnemu obťažovaniu dochádza najmä vo veľkých mestách, v ktorých je to akoby súčasťou „balíčka.“ Ženám to vadí, pravidelne sa s tým stretávajú, no väčšinu si to nechávajú pre seba. Maximálne to precedia medzi zuby, keď sa s tým zdôveria kamarátke. Ale vedia, že samé to nezmenia.

„Po celovečernom prijímaní prepitného od opitého zákazníka, som išla krížom cez bar s vedrom plnom ľadu. Vrhol sa na mňa, roztrhol mi top a vhodil mi do dekoltu plnú ruku ľadu. Keď som sa sťažovala, odvrkol, nech mu vrátim naspäť peniaze,“ hovorí Bel, ktorá vie, čo všetko si musí vytrpieť nejedna čašníčka.

„Mala som 16 a išla som krížom cez pokojnú ulicu do školy. Zbadal som slušne vyzerajúceho pána v strednom veku. Keď som sa priblížila bližšie, videla som, že má von penis a onanuje. Spýtal sa ma, či ho nechcem. Bola som šokovaná a poriadne vystrašená,“ pridáva sa Chesca so svojou skúsenosťou. A takýchto prípadov je oveľa viac, než by sme si mysleli. Stačí sa spýtať priateľky, ženy, kolegyne, spolužiačky. Väčšinu sa s tým stretla každá z nich. 

Vnímavá fotografka však vie, prečo je toto správanie úplne bežnou súčasťou našej spoločnosti. V prvom rade sa o tom nerozpráva a v druhom rade, ak sa to stane na verejnosti, všetci to ignorujú. A to sa musí zmeniť. Aby sa to nestávalo tým, na ktorých nám najviac záleží.

Pozri aj: Zavolali jej zo školy, že jej dcéra zbila chlapca. Reakcia mamičky prekvapila všetky strany

indy100.com, cheerupluv.com
Príbehy
0
Komentovať (0)