Foto: SITA / X (@_hyp3ri0n)

Pokiaľ sa niekomu snažíte ukradnúť invázne nástroje, uistite sa, že nekradnete od niekoho, kto sa dokáže poriadne odplatiť.

Kolumbijsko-americký podnikateľ v oblasti kybernetickej bezpečnosti vystupuje na internete pod prezývkou P4x. Muž, ktorého skutočné meno je Alejandro Caceres, dokázal niečo, na čo by si väčšina z nás netrúfla ani vo sne. O správe napísal portál Unilad.

Hacker si v jednom momente uvedomil, že špióni z KĽDR sa pokúšajú ukradnúť jeho vlastné invazívne metódy. V tomto období mal pracovať sám bez tímu vo svojom pobrežnom dome na Floride.

Namiesto toho, aby sa obrátil na úrady a snažil sa záležitosť vyriešiť právnou cestou, muž prikročil k radikálnemu riešeniu. Zapojil svoje hackerské remeslo a vlastnými rukami dokázal vypnúť každú verejne dostupnú webovú stránku v krajine. Severnú Kóreu bol následne schopný udržať „v tme“ celý jeden týždeň.

Foto: unsplash

„Zdalo sa mi, že moja reakcia bola správna,“ povedal vtedy pre portál Wired. „Pokiaľ neuvidia, že my americkí hackeri máme zuby a vieme ich poriadne uhryznúť, budú v takýchto kúskoch pokračovať.“

Hacker odpovedá na otázky, ktoré najviac trápia ľudí

Celá záležitosť prebehla v období januára 2022. Podnikateľ po dvoch rokoch vytvoril vlákno na sociálnej sieti Reddit. Prvýkrát verejne odpovedal na otázky, ktoré ľuďom najviac lámali hlavu.

„Spýtajte sa ma na hocičo, na hackerstvo, osobné veci, naozaj čokoľvek. Ešte som nebol zavraždený ani zatknutý, čo je celkom fajn, nie?“ píše na sieti.

Samozrejme, jednou z prvých otázok bolo, či bolo „ťažké“ zhodiť internet v celej krajine. „Popravde, na toto neviem odpovedať,“ hovorí. „Túto otázku sa ľudia pýtajú často. Zvykol som odpovedať nie, nebolo, no ak som následne vysvetlil proces, ľudia mi odpovedali, že to nebolo náročné len pre mňa a len preto, že som v tejto oblasti odborník.“

Foto: Pixabay

Ľudia sa vo vlákne ďalej Alejandra pýtali, či si myslí, že bude pykať za svoje činy. Alejandro ale tvrdí, že „zatiaľ“ za šikovný kybernetický útok nečelil žiadnym následkom.

Určite sa o niečo podobné pokúsim znovu, hovorí hacker

„Aby som bol úprimný, očakával som oveľa viac negatívnej spätnej väzby len preto, že takto podobné kúsky jednoducho končia,“ hovorí a dodáva, že jedinou doterajšou odpoveďou na túto udalosť bol zvýšený záujem rôznych spravodajských a informačných agentúr.

Nakoniec sa jeden z používateľov spýtal, či Alejandro neuvažoval o tom, že namiesto zhodenia siete občanom v krajine sprístupní svetový web a komerčné siete západu.

Alejandro podľa portálu Tech Report priznal, že takéto čosi skutočne zvažoval, a že sa o to v budúcnosti určite pokúsi. Vďaka nenápadnému hackerovi zo Spojených štátov tak možno občania izolovanej krajiny budú mať šancu dostať sa k informáciám, ktoré by inak nikdy v živote nezískali.

Uložiť článok

Najnovšie články