Foto: NASA Earth Observatory image created by Jesse Allen, using data provided by the NASA EO-1 team. [Public domain], via Wikimedia Commons, Google Earth

12 známych prípadov kontaktu s domorodcami Severného Sentinelu.

Smrť amerického misionára Johna Allena Chaua, ktorého na ostrove Severný Sentinel zabili miestni domorodci pomocou lukov a šípov bol počas novembra medializovaný po celom svete. Vieme, že sa John chcel pokúsiť domorodcov obrátiť na kresťanskú vieru aj to, že indická polícia nevie, či sa im vôbec niekedy podarí získať jeho telo. Vieme ale aj, že nešlo o prvý podobný prípad. V minulosti došlo na ostrove k viac ako desiatke podobných incidentov. Takáto je ich chronológia. 

Severný Sentinel v súostroví Andamských ostrovov v Bengálskom zálive obýva domorodý kmeň pravdepodobne už viac ako 60-tisíc rokov. Takmer pri všetkých stretnutiach s moderným svetom vystupovali agresívne. Odborníci na domorodé kmene tvrdia, že môže ísť o pretrvávajúci strach z obdobia britského kolonializmu. Apelujú aj na to, že domorodý kmeň by moderný svet kontaktovať nemal. Takmer s istotou to totiž bude znamenať jeho zánik, či už kultúrny alebo doslovný, pre možnosť nakazenia rôznymi chorobami.

1867 – Stroskotanie indickej obchodnej lode

Existujú dohady, že prvým Európanom na pôde Severného Sentinelu nebol nik iný ako taliansky moreplavec Marco Polo. Prvý zdokumentovaný kontakt s miestnymi domorodcami však siaha do polovice 19. storočia. V roku 1867 pri pobreží ostrova stroskotala indická obchodná loď Nineveh s 86 cestujúcimi a 20 člennou posádkou. Na tretí deň po vstupe na ostrov ich mali údajne domorodci napadnúť. Stroskotancov nakoniec zachránila loď Britského kráľovského námorníctva.

Foto: NASA Earth Observatory image created by Jesse Allen, using data provided by the NASA EO-1 team. [Public domain], via Wikimedia Commons

1880 – Britský námorník unáša domorodcov

V období britského kolonializmu v Indii sa Briti pokúšali domorodcov žijúcich v Andamaskom súostroví „civilizovať“. Andamské súostrovie mal na starosti dôstojník britského námorníctva Maurice Vidal Portman. V roku 1880 zo Severného Sentinelu „uniesol“ celkom šesť domorodcov – 2 dospelí, 4 deti. Dospelý pár krátko po prevoze do Port Blair umreli, pravdepodobne kvôli slabému imunitnému systému. Námorníci štyri deti neskôr previezli späť na ostrov aj s darmi pre domorodcov. Svoj čin Maurice Vidal Portman neskôr verejne oľutoval.

1896 – Na ostrov uteká odsúdený Ind

V roku 1896 sa na Severný Sentinel dostal indický trestanec. Ten mal na provizórnom plavidle utiecť z ostrova Veľký Andaman, ktorý je od Severného Sentinelu vzdialený asi 30 km. O pár dní po úteku objavila jeho telo na pláži pátracia skupina. Trestanec bol mŕtvy, zabitý niekoľkými šípmi. Domorodcov námorníci na ostrove nespozorovali.

1967 – Prvá návšteva antropológa

V roku 1947 získava India od Británie nezávislosť a do správy aj ostrovy v Bengálskom zálive. Koncom 60. rokov sa tak na Severný Sentinel dostáva indický antropológ Triloknath Pandit. V rámci oficiálnych vedeckých expedícií opakovane navštevuje ostrov nasledujúcich 40 rokov. Do priameho kontaktu s domorodcami sa však dostal až v roku 1991, kedy sa mu podarilo nakrútiť aj nižšie uvedené zábery. V roku 1967 šlo o akúsi „pozorovaciu“ akciu, kedy sa antropológ k ostrovu vydal aj v sprievode polície.

1970 – India kolonizuje Severný Sentinel

Od získania nezávislosti Indie bol Severný Sentinel de facto nezávislou krajinou, aj keď bez akéhokoľvek politického zriadenia. To sa zmenilo v roku 1970, kedy sa na ostrov dostali zástupcovia indickej vlády a umiestnili tu kamennú tabuľu, ktorá Severný Sentinel oficiálne vyhlasovala za indické územie.

1974 – Dokument National Geographic

Jeden z najznámejších kontaktov s domorodcami na Severnom Sentineli. V roku 1974 sa na ostrov dostáva filmový štáb National Geographic spolu s niekoľkými antropológmi a policajným sprievodom. Cieľom filmového štábu bolo zdokumentovať život domorodých kmeňov žijúcich v Andamanskom súostroví. S tými na Severnom Sentineli to však veľmi nešlo. Keď sa štáb približoval k pláži, domorodci zaútočili šípmi. Polícia potom na pláž vyniesla dary, na čo domorodci reagovali ďalším útokom. Zasiahli pri ňom do stehna aj režiséra neskôr vzniknutého dokumentu Man in Search of Man.

1975 – Ostrov navštevuje bývalý belgický kráľ

V roku 1975 sa k Severnému Sentinelu dostáva aj Leopold III., v tom čase už dlhé roky v exile žijúci bývalý belgický kráľ. O tejto plavbe sa neskôr vyjadril spomínaný antropológ Triloknath Pandit. Domorodci mali na blížiacu sa loď Leopolda III. zaútočiť spŕškou šípov, z čoho sa mal bývalý belgický kráľ z nepochopiteľných dôvodov tešiť. Na pevninu však nikto z posádky nevstúpil.

1981 – Stroskotanie nákladnej lode

V roku 1981 na pobreží Severného Sentinelu stroskotala nákladná loď s 28-člennou posádkou. Tá na ostrove strávila takmer dva týždne, počas ktorých niekoľkokrát spozorovala ozbrojených domorodcov. Námorníkov nakoniec zachránili s pomocou remorkérov a helikoptéry. Vrak lode je možné na satelitných snímkach vidieť dodnes.

1991 – Lovci vrakov

Od roku 1991 sa nasledujúcich 6 rokov na Severný Sentinel opakovane, v sprievode polície, vracala skupina lovcov vrakov. Išlo o piatich bratov, ktorých cieľom bolo preskúmať a pokúsiť sa vyloviť, poprípade rozobrať nákladnú loď, ktorá pri pobreží ostrova stroskotala pred 10 rokmi. Lovci vrakov údajne domorodcov spozorovali niekoľkokrát, no k žiadnemu kontaktu nedošlo.

2004 – Domorodci prežili tsunami

V roku 2004 zasiahla po zemetrasení v Indickom oceáne oblasť priľahlého pobrežia ničivá vlna tsunami. Prekvapenie pre celý svet bolo zistenie, že domorodci na Severnom Sentineli katastrofu prežili. Prieskumná helikoptéra prelietavajúca nad ostrovom ich niekoľko spozorovala.

2006 – Zabití rybári

V roku 2006 domorodý kmeň usmrtil dvoch rybárov, ktorí nelegálne lovili v okolí ostrova. Keď indická helikoptéra pristála na pláži, aby sa pokúsila získať telá mŕtvych rybárov, domorodci opäť vystupovali agresívne. Úradom sa nakoniec podarilo získať len telo jedného zo zosnulých. Viditeľné na ňom boli známky zranení po šípoch.

2018 – Mŕtvy misionár

Posledný prípad je ten aktuálny, z novembra 2018. 27-ročného Johna Allena Chaua zabili domorodci 17. novembra. Zo záznamov jeho denníkov je zrejmé, že chcel domorodcov obrátiť na kresťanskú vieru. Telo misionára domorodci zrejme pochovali na pláži, indické úrady sa k nemu možno nikdy nedostanú.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články