Foto: NASA/Wikimedia, reprofoto: YouTube

Polícia sa snaží získať telo zosnulého Američana.

Minulý týždeň sme vás informovali o smrti amerického turistu na ostrove Severný Sentinel. Občan USA bol zabitý miestnym domorodým kmeňom, ktorý patrí medzi najizolovanejšie na svete, zdržiava sa akéhokoľvek kontaktu s vonkajším svetom a na prípadných návštevníkov ostrova spravidla agresívne útočí. Indické úrady sa aktuálne snažia dostať z ostrova telo zosnulého Američana, no tvrdia, že sa im to možno nikdy nepodarí.

V deň, keď sme vás o celej udalosti informovali, bolo informácií o incidente málo. Dnes už vieme, že mŕtvym Američanom bol 27-ročný John Allen Chau, ktorý Severný Sentinel navštívil ešte 17. novembra. Zo záznamov v denníkoch, ktoré si John viedol je zrejmé, že chcel miestnych domorodcov obrátiť na kresťanskú vieru. Misionárska misia sa mu však stala osudnou.

Foto: NASA (Wikimedia)

K ostrovu Severný Sentinel mala amerického turistu doviesť rybárska loď. Na pláž však John pokračoval sám v kanoe. Indické úrady z výsluchov svedkov z rybárskej lode zistili, že domorodci Američana zabili lukmi a šípmi. Jeho telo potom pochovali do piesku priamo na pláži. Vzhľadom na to že India prístup na ostrov prísne reguluje (resp. zakazuje) polícia vzala rybárov, ktorí Johna k ostrovu do väzby.

Indická polícia sa po incidente pokúša dostať telo zosnulého Američana z ostrova. Spolupracuje aj s indickými antropológmi a odborníkmi na domorodé kmene, no tvrdí, že získať telo sa nemusí nikdy podariť. V policajných člnoch sa už k ostrovu priblížili, domorodcov vyzbrojených lukmi však zatiaľ pozorovali len s pomocou ďalekohľadov. „Pozerali sme na nich, oni pozerali na nás. Telo sme na pláži nevideli, predpokladáme preto, že ho pochovali“ vyhlásil Dependra Pathak z indickej polície pre AP.

Indické úrady sa budú v najbližších týždňoch pokúšať prísť na spôsob, ako získať telo zosnulého bez toho, aby sa dostali do otvoreného konfliktu s miestnymi domorodcami. Tí sú však pri každom stretnutí agresívni. Podľa stanoviska organizácie Survival International sa tomu moderný svet ani nemôže čudovať.

Obdobie britského kolonializmu v Andamanskom súostroví prežil len zlomok z pôvodného obyvateľstva. Organizácia, ktorá sa venuje ochrane práv domorodých kmeňov tiež varuje, že kontakt s ľuďmi môže pre domorodcov predstavovať smrteľné zdravotné riziko v podobe nakazenia rôznymi chorobami. Indické úrady tak vyzýva, aby telo Američana ponechali na ostrove.

Severný Sentinel a miestni domorodci

Severný Sentinel patrí do súostrovia Andamanských ostrovov. Ostrov má rozlohu asi 72 km², je pokrytý hustou džungľou a pobrežie lemujú prekrásne koralové útesy. Oficiálne patrí toto územie pod správu Indie, no politika jeho obyvateľom nič nehovorí. Platia tu prastaré pravidlá prvotnej spoločnosti lovcov a zberačov. Domorodý kmeň obývajúci Severný Sentinel je prastaré etnikum, ktorého história siaha podľa odhadov asi 60 000 rokov do minulosti.

Títo ľudia pochádzajú pravdepodobne z Afriky a do Bengálskeho zálivu sa dostali počas niektorej z historických migrácií. Počas 20.storočia sa svet pokúšal s týmto kmeňom nadviazať kontakt, no všetky pokusy skončili katastrofálne. Ľudia, ktorí sa rozhodli k ostrovu priblížiť, boli buď zabití, alebo odohnaní. Z minulosti tomu nasvedčuje niekoľko prípadov.

BBC, SME
Uložiť článok

Najnovšie články