Foto: Wikimedia

Lukáš Mužla / / News
Nukleárna hrozba na kórejskom polostrove je zrejme minulosťou. Mierová dohoda je na stole.

Azda najväčšej súčasnej nukleárnej hrozbe pravdepodobne odzvonilo. Severná Kórea „strašila“ svojím jadrovým programom dlhé roky, pričom situácia v posledných mesiacoch naberala poriadne na obrátkach. Od dnes však môže byť svet o niečo pokojnejší. KĽDR s jadrovým programom končí. Kórejský polostrov sa navyše po 65 rokoch konečne dočká mieru.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok ochotu ukončiť jadrový program svojej krajiny. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie po jeho stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.


Lídri sa na summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom dohodli na zastavení všetkých „nepriateľských akcií“ medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu. Vyjadrili ochotu na trilaterálne rozhovory za účasti Spojených štátov alebo na štvorstranný dialóg za účasti Číny s cieľom deklarovať koniec bojov a nahradiť dohodu o prímerí mierovou zmluvou ešte tento rok, píše sa v spoločnom vyhlásení. Taktiež sa dohodli na zmene demilitarizovanej zóny medzi Kóreami na „ozajstnú mierovú zónu“.

Dohodu o prímerí, ktorá existuje od zastavení bojov v kórejskej vojne (1953) plánujú obe krajiny na kórejskom polostrove premeniť na finálnu mierovú zmluvu ešte tento rok. Mier na polostrove by tak prišiel po dlhých 65 rokoch vzájomného odsudzenia. Kim Čong-un spolu s Mun Če-inom po spoločných rozhovoroch symbolicky zasadili v demilitarizovanej zóne strom, ktorý má byť symbolom mieru a prosperity kórejského polostrova. Išlo o borovicu z roku 1953.

Pozri aj: Toto sa dialo v kritických hodinách tragédie. Pred 32. rokmi svet zažil v Černobyle najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách

TASR, SME
0
Komentovať (0)