Foto: TASR/AP

Na Kórejský polostrov sa po 44 rokoch možno vrátia Letné olympijské hry.

Organizovanie olympijských hier prináša množstvo starostí. Na druhej strane však prestíž, úctu, uznanie a celosvetovú pozornosť. Tie najbližšie, letné olympijské hry sa budú v roku 2020 konať v Tokiu. V roku 2024 v Paríži a v 2028 v Los Angeles. Hostiteľská krajina pre rok 2032 známa zatiaľ nie je. Obe kórejské krajiny sa však na prekvapenie sveta dohodli, že sa ich pokúsia zorganizovať spoločne. 

Za posledné obdobie sa Severná a Južná Kórea historicky zblížili. Napätie medzi oboma krajinami sa zmiernilo a dnes už možno povedať, že otvorený vojenský konflikt medzi nimi s veľkou pravdepodobnosťou nehrozí. Lídri oboch krajín sa na vzájomnom stretnutí v apríli tohto roku dohodli i na podpísaní mierovej dohody. Po 65 rokoch tak konečne čaká Kórejský polostrov pokoj.

Rok 2018 priniesol na kórejskom pohraničí množstvo historických správ. Najnovšie sa severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Čä-in dohodli aj na tom, že budú spoločne usilovať o organizáciu letných olympijských hier v roku 2032. Spoločná organizácia 35. LOH má byť ukážkou zmierenia a harmónie na kórejskom polostrove o ktoré sa obe krajiny už niekoľko mesiacov pokúšajú.

Foto: TASR/AP

Snaha o získanie titulu hostiteľskej krajiny na LOH 2032 pritom nie je jedinou dobrou správou z Kórejského polostrova. Pri stretnutí oboch lídrov, ktoré aktuálne prebieha v severokórejskom Pchjongjangu sa obe krajiny dohodli aj na tom, ako bude vyzerať ich spoločná budúcnosť na polostrove. KĽDR súhlasila s trvalým uzavretím odpaliska balistických striel v Tongčang-ri. Obe krajiny sa dohodli i na budúcom prepojení železničných tratí, stretnutí vojnou rozdelených rodín či postupné odmínovanie spoločnej hranice.

Foto: TASR/AP

Pre stabilizáciu situácie na kórejskom polostrove sú tieto správy veľkým prínosom. To, či sa skutočne podarí Severnej a Južnej Kórey organizovať prestížne LOH v roku 2032, sa však dozvieme až za niekoľko rokov. Udeľovanie titulu hostiteľskej krajiny totiž spravidla prebieha 7 rokov pred konaním najväčšieho športového podujatia planéty. Záujem o organizovanie LOH 2032 zatiaľ neoficiálne prejavili i v Indonézii, Nemecku, Austrálii či Indii.

english.yonhapnews.co.kr, TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)