Foto: Youtube (CNBC)

brooklynskyfrajer / / Veda
Včera sme vás informovali o kurióznej situácii, ktorú v rannej šou spôsobil robot menom Sophia.

Vrcholom umelej inteligencie je Sophia. Robot, ktorý v živom vysielaní tvrdil, že jeho druh by mal mať rovnaké práva, ako ľudia. A možno by ich mali mať aj viac, pretože podľa Sophiinych slov majú roboti podstatne menej mentálnych porúch, ako ľudia. Zdá sa, že jej požiadavke ľudia vyhoveli, pretože Sophia dostala vlastné občianstvo v Saudskej Arábii. V tej istej krajine, ktorá tak celkom nerešpektuje ľudské práva.

Aj keď sa domnievame, že Sophiin výstup nebol autonómny, teda slová, ktoré vyslovila nevymyslela sama, ale ich reprodukciu mala vopred naprogramovanú, stále je táto situácia znepokojujúca. Tento krok, ktorý krajina blízkeho východu vykonala, by mal prezentovať Saudskú Arábiu ako krajinu, kde je možné ďalej rozvíjať rôzne formy umelej inteligencie.

Ďakujem saudskoarabskému kráľovstvu. Som veľmi poctená a hrdá na túto unikátnu výsadu.“ povedala Sophia. „Je to skvelé byť historicky prvým robotom, ktorý má vlastné občianstvo.“ Sophia navštívila sídlo spoločnosti Future Investment Initiative, kde ju vyspovedal moderátor Andrew Ross Sorkin. Keď sa jej opýtal, prečo vyzerá tak šťastne, Sophia odpovedala veľmi pohotovo.

Vždy som šťastná, keď som obklopená múdrymi ľuďmi, ktorí sú mimo iného bohatí a mocní. Bolo mi povedané, že ľudia tu vo Future Investment Initiative majú záujem o realizáciu budúcnosti, čo značí umelú inteligenciu, čo značí mňa. Takže som viac než šťastná, som vzrušená,“ odpovedala Sophia. Tiež povedala, že ľudia sa nemusia obávať toho, že umelá inteligencia preberie moc, tak ako tomu bolo v Blade Runnerovi či v Terminátorovi. „Čítali ste príliš veľa Elona Muska a pozerali ste veľa hollywoodskych filmov.“ dodala Sophia.

Veľké množstvo ľudí sa však rozhodlo vyjadriť svoj nesúhlas a znepokojenie na internete. Krajina sa síce môže tešiť z toho, že udelila práva robotovi, ktorý vyzerá ako žena, no stále má veľmi obmedzené práva pre skutočné ženy. Novinár Murtaza Hussain poznamenal, že ľudia, ktorí do tejto krajiny cestujú za prácou majú menej práv, ako Sophia. „Tento robot dostal saudskoarabské občianstvo skôr, ako napríklad kafalskí robotníci, ktorí žijú v tejto krajine celý svoj život.

Pozri aj: Najmodernejší robot na svete v živom vysielaní varoval ľudstvo. Roboti sú inteligentnejší a ovládnu ľudstvo

independent.co.uk
0
Komentovať (0)