Foto: TASR - Pavel Neubauer

Podľa Matoviča je návrh na jeho odvolanie definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách spojí s Hlasom-SD.

Strana Sloboda a Solidarota (SaS) potvrdila, že vyzbierali podpisy na nárvh na odvolanie lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča z funkcie ministra financií. Na tlačovej besede to dnes oznámila predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová.

Zemanová tvrdí, že dôvody nie sú osobné a nesmerujú voči Matovičovi ako súkromnej osobe, ale sa týkajú ústavných, politických, etických a morálnych odôvodnení. „Svoje povinnosti si minister financií neplní v záujme občanov, spôsobom výkonu funkcie ministra financií porušuje Ústavu SR i zákony a podkopáva vieru občianskej spoločnosti v čestný a zodpovedný výkon verejnej funkcie,“ uviedla Zemanová.

Prezentovala i politické dôvody, pre ktoré chcú ministra financií odvolať. „Je neprípustné, aby bol tolerovaný spôsob jeho komunikácie, ktorý šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť. Útoky voči médiám a jednotlivým novinárom vplývajú na verejnú mienku, pričom ide o neopodstatnené útoky,“ tvrdí predsedníčka klubu SaS.

Podpísali sa všetci poslanci za SaS

Zemanová uviedla, že pod návrh sa podpísali všetci poslanci za SaS, ale aj nezaradený poslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Tomáš Valášek a taktiež nezaradený poslanec a predseda strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Kollár. Návrh svojimi podpismi podľa Zemanovej podporilo i deväť poslancov zo strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD).

Odvolávanie bude zrejme v stredu, hovoria parlamentné šumy

Poslankyňa taktiež uviedla, že „parlamentné šumy hovoria, že mimoriadna schôdza by mohla byť v stredu 28. septembra.“ Zemanová taktiež oznámila, že ponuku podpísať sa pod návrh dali všetkým poslancom bývalej koalície, ktorí z nej odišli. Ponuku však nepredložili fašistickým a extrémistickým stranám. „Hlas-SD túto ponuku akceptoval a prijal, my sme akceptovali, že nám dodajú podpisy,“ doplnila.

Matovič tvrdí, že SaS sa chce spojiť so „smerákmi“

Podľa šéfa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča je návrh na jeho odvolanie z postu ministra financií definitívnym potvrdením, že Sloboda a Solidarita (SaS) sa po voľbách spojí s Hlasom-SD. Uviedol to dnes na svojom facebookovom profile.

Pod návrh na Matovičovo odvolanie z dielne SaS sa okrem liberálov podpísali poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) a Miroslav Kollár (Spolu). „Čakal som na tento deň, lebo je veľmi dôležitý. Je definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody a ktorí sa len falošne na Hlas premenovali,“ napísal Matovič.

Zároveň dodal, že keď pred rokom zverejnil, že ľudia v pozadí politiky majú eminentný záujem vytvoriť vládu Hlas-SD, SaS, PS, liberáli hovorili, že „blúzni a s mafiou zo SmeroHlasu“ sa spájať neplánujú. Budúce voľby budú podľa Matoviča o tom, kto zradí s mafiou a komu sa dá veriť, že s ľuďmi, ktorí majú na svedomí totálne rozkradnutie Slovenska či smrť Jána a Martiny, nikdy nezradia.