Pixabay

Stella / / LifeHacking
Teoreticky vzaté, všetky naše skúsenosti z nás robia silnejších a lepších ľudí. Ale čo by sme mali vyhľadávať, aby sme sa cítili lepšie?

Byť optimistický, mať kontrolu nad svojím vlastným životom a neľutovať sám seba, to sú len niektoré z vlastností, na ktorých by sme mali pracovať. Myslíte si že máte nejakú z nich? Tu uvidíte 21 charakteristík mentálne silného človeka podľa Amy Morin, psychoterapeutky a expertky na duševné sily.

Viete ako vybalansovať emócie a logiku

brightside
brightside

Nejde o to, či ste ovládaní svojimi emóciami. Ide o to vedieť, ako udržať rovnováhu medzi oboma, jasne vedieť kedy emócie pri rozhodovaní prevážili nad logikou. Ak ste psychicky silný, viete, ako vyvážiť obe veci.

Trávite efektívne svoj čas

Človek môže mať tisíc výhovoriek pre nedokončenie svojej práce. Psychicky silný jedinec sa ale sústredí na to, čo naozaj chce a vyhýba sa plytvaniu svojho času na neproduktívne činnosti.

Veríte vo svoju schopnosť prispôsobiť sa zmenám

Život sa neustále mení a niekedy je ťažké sa adaptovať novým podmienkam. Väčšina ľudí sa snaží odolať týmto zmenám, ale mentálne silný človek sa zameriava na vyrovnanie s rýchlo sa meniacou realitou.

Čelíte strachu, ktorý vás brzdí

brightside
brightside

Veľa ľudí sa vyhýba svojím obavám, niektorí iba preto, aby vyzerali dobre pred ostatnými. Psychicky silní ľudia si nemusia nič dokazovať. Prekonajú svoje obavy, ktoré im bránia byť lepšími.

Učíte sa zo svojich chýb

Mentálne silní jedinci sa ospravedlnia za svoje chyby, ktorými ublížili iným, no nikdy tieto chyby neskrývajú za ostatných. Učia sa zo svojich chýb a veria, že budú lepší.

Nájdete rovnováhu medzi tým, kto ste a tým, kto chcete byť

Ak ste mentálne silný jedinec, akceptujete sa taký, aký ste, no nikdy neprestanete pracovať na tom, aby ste sa stali lepším.

Oslavujete úspech ostatných 

brightside
brightside

Byť mentálne silný znamená vedieť, ako spolupracovať, úspech druhých z vás nerobí žiarlivcov. Naopak, viete, ako osláviť šťastie a úspech iných ľudí.

Žijete a rozhodujete sa podľa svojich hodnôt

Ak žijete podľa vašich hodnôt a pochopíte vaše priority, nikdy nebudete mať problémy s rozhodovaním sa. Táto schopnosť robí ľudí mentálne silnými.

Snažíte sa zlepšiť svoje schopnosti skôr, ako ich ukážete

Všeobecne platí, že ľudia majú tendenciu pýtať si od ľudí pozornosť a uznanie. Silní ľudia sa ale zameriavajú na zvyšovanie ich kvalít bez potreby uznania.

Žijete úprimný život

brightside
brightside

Mentálne silní ľudia sú k sebe úprimní, ich reakcie nikdy nie sú v rozpore s ich slovami.

Ceníte si to, kto ste, nie to, čo ste dosiahli

Silní jedinci vidia skutočnú cenu toho, kto sú, nie toho, čo majú. Takže im je jedno, či vyhrajú alebo prehrajú.

Viete, že čakať na úspech sa oplatí

Vedia, že na všetko dobré sa oplatí počkať, že všetko môže nejaký čas trvať, a že plody dozrievajú pomaly. Plus, netrpezlivosť nás len robí slabších, či nie?

Ste zodpovedný za svoje činy

Duševná sila nezaručuje, že nebude robiť chyby vôbec. Budete, ale hlavná vec je, aby ste sa z nich poučili a išli ďalej.

Vidíte ťažkosti ako príležitosť

brightside
brightside

Budete čeliť každej prekážke a každému problému, lebo viete, že s ňou prichádza aj ďalšia príležitosť pre váš rast. Ľudia zvyčajne podľahnú ťažkostiam, ale silní ľudia príjmu výzvy a stanú sa lepšími.

Ste vďační

Namiesto toho, aby chceli viac, psychicky silní si myslia, že majú viac ako potrebujú a vedia, že za všetko majú byť vďační.

Zameriavate sa na to, čo viete a v čom ste najlepší

Tí, ktorí sú silní, sú efektívni a úspešní v živote, pretože venujú svoj čas, úsilie a prostriedky na to, čo vedia najlepšie.

Keď spadnete, viete sa odraziť a znova vstať

Pre mentálne silných ľudí nie je neúspech koniec cesty, ale začiatok niečoho nového. Veria, že cesta, ktorú si vybrali, bude nakoniec viesť k ich úspechu.

Ste realistický optimista

brightside
brightside

Mentálne silní jedinci sú optimisti. Ak čelia prekážkam, veria v to najlepšie, ale zároveň sa vždy držia oboma nohami na zemi.

Pracujete na svojich slabých stránkach

Ľudia majú tendenciu skrývať svoje slabiny, ale silní ľudia sa neboja čeliť svojim najväčším slabinám a pracovať na nich.

Ste pripravený riešiť problémy

Môžete sa sťažovať na Vaše problémy a robiť veľkú vedu z maličkostí. Alebo môžete riešiť problémy ako psychicky silní ľudia.

Ste pripravený učiť sa

brightside
brightside

Nový deň, nový človek, nová skúsenosť. Všetko toto je ďalšou príležitosťou naučiť sa niečo. Bez ohľadu na to, čo vám život hádže pod nohy, silní sú vždy ochotní učiť sa.

A čo vy? Ste silným človekom alebo sa ním len stanete?

interez.sk (Stella K.), brightside.me


Komentovať (0)