Foto: wikimedia.org (de:Benutzer:Rettungssani)/Flickr (Eduardo Santos)

katka / / Zviera
Tejto žene sa jej blízky vzťah s hadmi nevyplatil.

Strach z toho, že v prírode narazíme na nebezpečného hada, má mnoho z nás. Ak už na nejakého narazíme, našťastie ide väčšinou o takmer neškodné druhy, keďže na Slovensku sa veľa nebezpečných druhov nevyskytuje. Jedna žena z amerického Ohia však toľko šťastia nemala, had sa jej zahryzol priamo do tváre.

Obyvateľka mesta Sheffield Lake strach z hadov zrejme nemá, sama ich vlastní až desať. Záchrana posledného 1,7 metra dlhého veľhada kráľovského sa jej však veľmi nevyplatila. Na tiesňovú linku totiž volala kvôli nepríjemnému problému – zaútočil na ňu a zahryzol sa jej rovno do tváre. Nie je známe, čo tento útok vyvolalo, no dispečerka nemohla uveriť vlastným ušiam.

Veľhad kráľovský sa mi zahryzol do… do tváre,“ hovorí 45-ročná žena dispečerke. Tá sa jej po ozrejmení situácie snažila pomôcť a navrhla jej, či nedokáže otvoriť jeho čeľusť. „Nie, snažím sa, krv je úplne všade,“ odpovedala zúfalá žena. Dispečerka jej vysvetlila, že polícia a sanitka už sú na ceste a snažila sa zistiť, či má nejaké problémy s dýchaním. V tom momente už žena ležala na zemi s hadom obtočeným okolo pása. „Nie, som len vydesená… prosím, ponáhľajte sa,“ odpovedala.

Po príchode polície našli ženu na príjazdovej ceste, no had jej už zvieral hrdlo. Vedľa nej bola prázdne sklenené terárium a mláka krvi. „Had ju silne držal a hrýzol jej nos, nechcel ju pustiť,“ opísal scénu miestny hasičský náčelník Tim Card, ktorý jej prišiel na pomoc. Keďže nevideli iný spôsob, ako ju zachrániť, hasič sa rozhodol vreckovým nožíkom odrezať hadovi hlavu. Okamžite ju previezli do nemocnice, kde jej ošetrili rany.

Podľa odborníkov žena, ktorá hada zachránila pred smrťou len deň predtým, chcela až príliš skoro vypustiť zviera späť do prírody, pričom mala počkať aspoň týždeň. Tento útok je jasnou ukážkou toho, aké nebezpečné je vziať si do domácnosti exotické a potenciálne nebezpečné zvieratá.

Ochranári ale poukazujú, že život hada sa možno dal zachrániť. V takýchto prípadoch by mohol pomôcť alkohol, napríklad vodka alebo iný destilát, ktorý by sa nalial hadovi do papule. Ten by mal v reakcii na alkohol uvoľniť uhryznutie. Avšak v situácii, v ktorej sa žena nachádzala, bolo nutné konať rýchlo, a tak postupu hasiča nemôžeme nič vyčítať.

Pozri aj: Takto vyzerá nefalšovaná láska zvieraťa. Zo smutného psíka z útulku sa po adopcii stalo to najšťastnejšie zviera na Zemi

sciencealert.com
0
Komentovať (0)