Mnohí si určite pamätáte na reláciu Ultimate Survival, kde Bear Grylls názorne ukazoval, ako prežiť v rozličných častiach sveta, pokiaľ máte so sebou len nepatrné...

Mnohí si určite pamätáte na reláciu Ultimate Survival, kde Bear Grylls názorne ukazoval, ako prežiť v rozličných častiach sveta, pokiaľ máte so sebou len nepatrné množstvo vecí. V tomto článku sa pozrieme na riešenie niektorých základných problémov, s ktorými sa Bear stretával a rozhodne by ich mal poznať každý správny zálesák.

Voda

Jedna zo základných vecí, ktorú si človek uväznený v prírode musí zaobstarať, je voda.  Jej nájdenie však môže byť mnohokrát problematickejšie, ako očakávame. Čo v miestach kde sa voda vôbec nevyskytuje? Odpovedí je niekoľko.

Pitie vlastného moču je asi prvá vec, čo napadne každého z nás. Najjednoduchšie je, omočiť si vlastné oblečenie ktoré nasiakne, a vy sa môžete kedykoľvek napiť, prípadne sa ochrániť pred horúčavou podobne ako s obkladom.

bg.moč

[youtube 81FLsMZB2Fw 720 410]

Vymočiť sa ale dá aj do mŕtveho hada!

moč

Niekomu možno príde pitie vlastného moču ako nemysliteľná záležitosť. Vodu teda môžete získať aj zo zvieracích exkrementov.

bg-klistír

A pokiaľ ste na mori? Žiadny problém! Každý správny zálesák si predsa dokáže sám spraviť klystír s využitím slanej vody.

Prechod cez rieku

Rieky sú lokalizačným faktorom osídlenia človekom, to znamená, že kde je rieka, tam skôr či neskôr bude aj človek. Preto je v prírode dobré hľadať civilizáciu po toku rieky. Často ju ale musíte prekonať, aby ste sa dostali na schodnejší terén. Môžete ju skúsiť preplávať, prebrodiť, preliezť pomocou lana, postaviť provizorný most, alebo plť… Spôsobov je veľa stačí si vybrať.

Rieka4

rieka2

rieka

[youtube 86AdUB958iA 720 410]

Ako si ale v chladných krajinách udržať oblečenie suché, aby ste neskôr neumrzli na kosť? Vyrobíte si vodotesný ruksak! Z mŕtveho tuleňa…

Prístrešok na noc

Určite nikto nechce stráviť noc len tak bez ochrany či už pred divou zverou, alebo počasím. Pri stavaní prístrešku treba byť kreatívny, využiť sa dá skoro čokoľvek, najrozumnejšie je však použiť drevo.

prístrešok 2

prístrešok

Kto rád oddychuje, ten si vyrobí hojdaciu sieť.

Problém s prístreškom akéhokoľvek charakteru prichádza na púšti. Všade je sucho, nič tu nerastie a kam len oko dovidí samá rovina.

[youtube X-YsSINT75c 720 410]

Našťastie sa môžeme na chladné noci schovať do ťavy…

bg-spacák

Nemáte spacák? Nevadí, použite kozu!

Jedlo

Bez jedla a energie by ste v prírode prežili len krátko. Jesť sa musí všetko, tak hovorili naši rodičia, keď sme ako deti nechceli jesť karfiol, alebo kuraciu pečienku. Bear Grylls to zobral po svojom a o tomto pravidle nás neustále presviedča.

bg-jedlo (2)

Surové mäso je klasika. Kto by mal čas robiť oheň, keď je hladný.

bg-jedlo

Niekedy to môže byť aj zdochlina.

bg -jedlo 2

Očná buľva z jaka divého? Toľko potrebných bielkovín.

bg-jedlo 4

A samozrejme chrobáky, larvy a podobné pochúťky…

Gratulujeme! Tento článok ste dočítali do konca, čo znamená, že už poznáte tie základné pravidlá pre prežitie v divočine a že máte predpoklady stať sa tým pravým dobrodruhom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )