Ilustračná foto: Archív TASR - Ján Krošlák

Na podivné názvy vlakov si cestujúci pomaly zvykajú.

Ako mnohí vedia, Železničná spoločnosť Slovensko prenajíma názvy svojich vlakov spoločnostiam, ktoré sú ochotné zaplatiť, a tak sa môžete voziť vlakom s názvom MILA SEDITA, Andrea shop.sk, TERMIX NIKA, PSS Lišiak, iZlato.sk či FIXINELA.

A zdá sa, že ZSSK s týmto konceptom neprestáva. Ako informuje portál zdopravy.cz, tak podľa českého vyhľadávača spojov idos.cz budú od polovice decembra premávať vlaky ako Tavený syr ČÍZ&GO či Metropolitní univerzita Praha.

V súvislosti s touto zmenou sme oslovili aj Železničnú spoločnosť Slovensko. Hovorca spoločnosti Tomáš Kováč pre Interez upresnil, že v prípade „Taveného syru“ išlo o prvotný návrh názvu a finálny názov je Syr NiKA ČÍZ&GO.

Foto obrazovky: idos.cz

V novom GVD platnom od 15. 12. 2019 bude celkom 8 komerčných názov: MILA SEDITA, HORALKY SEDITA, PSS LIŠIAK, Andrea Shop.sk, Žilinská univerzita, FIXINELA, Metropolitní Univerzita Praha a Syr Nika ČÍZ&GO,“ uviedol pre Interez Kováč.

Zároveň dodáva, že ZSSK sa snaží komerčné názvy vlakov obmedzovať a ich snahou je vrátiť sa k tradičným názvom.

Syr NiKA ČÍZ&GO nahradí vlak TERMIX NIKA a vlak Metropolitní univerzita Praha zase vlak Ružín. Najväčší záujem je o najvyťaženejšie trasy, teda najmä je to trať Bratislava – Žilina – Košice.

Ako ďalej uvádza portál zdopravy.cz, podľa agentúry BIG MEDIA stojí ročný prenájom názvu 9 až 15-tisíc eur. Názov ale musí byť schválený Železničnou spoločnosťou Slovensko a musí mať určený počet znakov. Hovorca ZSSK Tomáš Kováč ďalej pre Interez uviedol, že komerčný názov (tzv. patronát) rýchliku R 613 vstúpi do platnosti od 15. 12. 2019 a bude znieť Syr NiKA ČÍZ&GO. Jeho platnosť je na pol roka, t. j. do 2. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (GVD) v júni 2020, pričom klient má možnosť jeho platnosť predĺžiť.

Foto obrazovky: idos.cz

Ako to už býva, nový názov vlaku, konkrétne názov Tavený syr ČÍZ&GO, resp. po upresnení Syr NiKA ČÍZ&GO sa u ľudí stal predmetom vtipov. Najmä po tom, ako ho zdieľala satirická stránka Zomri.

Mnohí komentujúci odvolávajúci sa na horenie vlakov poznamenávajú, že v prípade požiaru stačí vlak premenovať na vyprážaný syr či na fondue alebo na grilovaný hermelín. Ďalší komentujúci zase paroduje hlásenie: „Rýchlik tavený syr sa roztavil, za vzniknuté meškanie sa ospravedlňujeme.“

V komentároch sa dajú nájsť tiež návrhy na názvy vlakov ako Ďábelské tousty, Údená špekačka, Flambované palacinky či Olomoucké syrečky. Nás pobavilo aj fiktívne hlásenie: „Rýchlik Maďarský guláš z Komárna skysol medzi Orechovou Potôňovou a Malinovom, do Prahy už dnes nepríde.“

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )