Foto: commons.wikimedia/pixabay

Takmer v každej oblasti sa tlačí na produktivitu a spotrebu. Nová štúdia však dokazuje, že raz na to môžeme nepekne doplatiť. Viete si predstaviť, že o tridsať rokov v oceánoch jednoducho nebudú ryby?

Od rybolovu je závislých množstvo prímorských krajín. Pre tie, ktoré sa neustále boria s chudobou, často predstavuje rybolov hlavnú zložku obživy a potravy. Na druhej strane je rybolov obrovským (a najmä) výnosným biznisom. Samozrejme, najväčšie zisky za ujdú nadnárodným spoločnostiam či elite. Ale ak sa vylovia všetky ryby, naruší sa prirodzený potravinový reťazec a množstvo ľudí bude trápiť hlad a nedostatok. Vedci dokonca vypočítali dobu, kedy sa to stane.

Do roku 2048 v mori nebudú už žiadne ryby. Tento scenár je vysoko pravdepodobný. Avšak jedine samotné ľudstvo má šancu ho zmeniť. Treba sa však na veci, ktoré sa dejú na našej planéte, pozrieť z globálneho hľadiska. Človek je súčasťou ekosystému, nie jeho vládcom. To, že by sme sa o tridsať rokov mali zaobísť bez vianočného kapra, sa predstavuje len veľmi ťažko. No absencia vianočného jedla je to najmenej, čo nás bude v tej chvíli trápiť.

2,7 bilióna každý rok

2,7 biliónov rýb zmizne z mora za jeden rok. To číslo sa ani nedá predstaviť. Je pravdou, že my, Slováci, konzumujeme ryby len minimálne, avšak sú krajiny, ktoré sú doslova závislé od rybolovu. Každopádne však netreba všetko dávať za vinu rybárom. Podľa odborníkov až 75 percent rybárov je vykorisťovaných, pričom pracujú až do vyčerpania. Samozrejme, mzda je minimálna. Teraz si predstavte to obrovské číslo rýb, ktoré sa každý rok vyloví, a odpočítajte od neho 40 percent. 1,08 bilióna rýb je jednoducho vyradených, pretože nezodpovedajú normám. Presne toľko rýb sa teda vyloví absolútne zbytočne. Ideme však ďalej do absurdity, ktorá mnohým nedá spávať.

Ak náhodou rybári vylovia viac rýb, ako majú dennú kvótu, ryby sa jednoducho vyhodia naspäť do mora. Často sú zranené, alebo uhynuté. To však nikoho netrápi, pretože prvoradá je produkcia.

Ročne zabijeme viac morských živočíchov, ako je počet všetkých ľudí, ktorí doposiaľ žili na našej planéte

Keep posting your photos! The dogs at @TAMU need your help 😢 Dogs in Texas A&M University’s laboratory are bred to have muscular dystrophy. (Tap link in profile for more information.) It’s time for these cruel tests to STOP! Help spread the word, follow the below steps. #NeverBeSilent 1. Make a sign with the text like above, and take a photo with your dogs to show @TAMU that dogs aren’t experiments. 2. Post your photo on Instagram, Twitter, or Facebook, tag @peta, and make sure to use the hashtag #StopTAMUDogTests.* 3. Text PUPPY to 73822** to send @TAMU a message! ————————————————- *By posting your photo on social media, tagging @peta, and using the hashtag #StopTAMUDogTests, you are acknowledging that you have read & agree to our terms of service: peta.vg/submission **U.S. only. Message & data rates may apply. Periodic messaging. Text STOP to end or HELP for more info. Full terms: peta.vg/txt Regram @thehappyveganista

A post shared by Official PETA (@peta) on



Aktivisti za práva zvierat právom bijú na poplach. Ak vyhynie čo i len jeden morský živočích, negatívne to ovplyvní celý potravinový reťazec. A človek nie je výnimkou. Podľa aktivistov však treba za všetkým hľadať peniaze. Aj tu platí, že oveľa dôležitejší pre spoločnosti je finančný zisk, než ochrana planéty, na ktorej žijeme. Okrem nezmyselného nadmerného lovenia morských živočíchov je tu aj ďalší problém, o ktorom treba hovoriť. Odpad z vylovených rýb skončí v mori, čím ho sústavne znečisťuje. A o čistenie vodných plôch má málokto záujem.

Nakoniec na všetko doplatí samotný človek



O problematike masívneho zabíjania nielen morských živočíchov, ale aj zvierat, ktoré končia na bitúnkoch, či ako objekty na testovanie kozmetiky a farmaceutických prípravkov, by sme mohli vravieť donekonečna. Myslíme, že každému rozumne uvažujúcemu človeku je jasný zmysel tejto správy. Až keď vyrúbeme posledný strom, otrávime poslednú rieku a zabijeme poslednú rybu, zistíme, že peniaze sa jesť nedajú.

Pozri aj: Plastové more: Šokujúce zábery ukazujú ako fľaše, vrecká a odpadky dusia naše oceány

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články